KATOWICE

11. sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach otwarta

World Urban Forum

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w ceremonii otwarcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Hasło tegorocznego Forum brzmi: „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast. Chodzi także o podnoszenie świadomości znaczenia zrównoważonej urbanizacji, wymianę doświadczeń i gromadzenie wiedzy, a także budowanie globalnych i regionalnych sieci współpracy.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że żyjemy w czasach przełomu. „Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach” – zaznaczył.

Szef rządu ocenił, że odbudowana po wojnie Warszawa jest dziś świadectwem dynamicznego rozwoju Polski. Z kolei w Katowicach tworzone są możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i aspiracji młodych ludzi. „Tak chcemy transformować polskie miasta” – powiedział premier.

Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to organizowana co 2 lata pod egidą UN-Habitat (agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich), najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie.

Po raz pierwszy wydarzenie to odbywa się Europie Środkowej. Co ważne, w wyścigu o organizację WUF11 Katowice wyprzedziły m.in. Dortmund czy Mexico City. Celem Forum jest promocja zrównoważonego rozwoju miast i dyskusja nad wyzwaniami, które niesie przyszłość.

Rola Polski w WUF11

Podczas Światowego Forum Miejskiego zostanie także poruszona tematyka reagowania na kryzysy i odbudowy miast.

Polska, która przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy, zorganizuje specjalną sesję poświęconą odbudowie wspólnot i społeczności lokalnych po wojnie i katastrofach naturalnych. Dyskusja w tym obszarze będzie skoncentrowana na wyzwaniach rozwojowych, związanych z odtworzeniem utraconego potencjału społeczno-ekonomicznego w krajach objętych konfliktami zbrojnymi.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co dwa lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF w Katowicach jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Urban EXPO

Światowemu Forum Miejskiemu towarzyszy strefa ekspozycyjna Urban EXPO. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne prezentują tu wystawcy z 43 krajów ze wszystkich regionów świata. Są to państwa, miasta, organizacje i firmy, prezentujące swoje pomysły na rozwój i zmiany przestrzeni miejskich, a także ułatwienia dla mieszkańców miast.

Polska jest gospodarzem pawilonu o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. To przestrzeń nie tylko na zaprezentowanie naszych osiągnięć, ale i dyskusję na ważne dla Polski tematy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button