11. Bella Skyway Festival. Chinatown i świetlne atrakcje w Toruniu

Bella Skyway Festival 2019

Kilkanaście zjawiskowych instalacji i mappingów 3D, zagraniczni i lokalni artyści, a także sześć dni niezapomnianych wrażeń – 11. Bella Skyway Festival w Toruniu zbliża się wielkimi krokami!

Już w dniach 20 – 25 sierpnia Toruń wypełnią magiczne, świetlne atrakcje. Lada chwila poznamy pełny program wydarzenia, nim jednak to nastąpi, zobaczmy, co jeszcze ciekawego nas czeka podczas festiwalu.

11. Bella Skyway Festival w Toruniu zbliża się wielkimi krokami. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”. Idea zainspirowana pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu, mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne. Festiwal, podobnie jak natura, która formuje nieznane jeszcze fragmenty wszechświata, dzięki kreatywności i wyobraźni artystycznej zmieni miasto w przestrzeń wyjątkową, a widz znajdzie się w centrum tej wyprawy w nieznane.

Podczas tegorocznego naboru prac na 11. Bella Skyway Festival spotkaliśmy się z dużą i często odmienną interpretacją motywu przewodniego festiwalu. W tym roku mija pięćdziesiąt lat od lądowania człowieka na Księżycu i chcielibyśmy podczas tegorocznego Bella Skyway Festival pokazać wyjątkową rozmaitość wszechświata. – tłumaczy Sylwia Nurkiewicz, koordynator Bella Skyway Festval.

„Devotion” w projekcyjnym namiocie sferycznym

W samym sercu miasta, na Rynku Staromiejskim, widzowie będą mogli zobaczyć „Devotion”. To zachwycająca projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, która zaprezentowana zostanie w nowoczesnym sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International. Kopuła projekcyjna o łącznej powierzchni 280 m2, a także niemal 10 m wysokości z pewnością zapewni niebywałe wrażenia z seansu. Podobne konstrukcje święcą triumfy na różnorodnych wydarzeniach w Manchesterze, Madrycie czy Abu Dhabi. Właśnie taka kopuła projekcyjna stanie podczas Bella Skyway Festival na Rynku Staromiejskim. Pokaz nawiązywać będzie do tematyki festiwalu i jego idei przewodniej, jaką jest „różnorodność miejsc”. Będzie to jedyna płatna instalacja podczas całego festiwalu.

Pokazy odbywać się będą w godzinach trwania festiwalu, czyli codziennie od 20:30 do 24:00. Spektakl będzie trwał około 6-7 minut. Uwaga! Niewielki odsetek osób może doznawać ataków epilepsji na skutek oddziaływania pewnych efektów wizualnych, w tym takich jak migające światła czy kompozycje obrazów. Osoby cierpiące na epilepsję wchodzą na teren instalacji na własną odpowiedzialność.

W dniach festiwalowych, na miejscu projekcji, koszt biletu na „Devotion” wynosić będzie 20 zł. W internetowej przedsprzedaży cena biletu wynosi 18 zł. Wstęp gratis dla dzieci do lat 7 w każdym przypadku. Internetowa przedsprzedaż kończy się w dniu 19 sierpnia 2019 roku.

Z wizytą w Chinatown

Motyw podróży, nie tylko tej w kosmos, wielokrotnie pojawi się podczas festiwalu. Jedna z głównych atrakcji w dniach 20–25 sierpnia 2019 roku to „Chinatown”, czyli instalacja o charakterze jakiej na Bella Skyway Festival jeszcze nie było! Skomplikowane konstrukcje pojawią się wzdłuż jednej z ulic – wszystko po to, aby odtworzyć w Toruniu klimat znanych z całego świata chińskich dzielnic!

W Toruniu wyrośnie nam prawdziwe Chinatown. Podczas festiwalu nad ulicą pojawią się tradycyjne chińskie lampiony, widzowie będą mogli przejść przez ogród Bonsai, zobaczyć rozświetlone kwiaty lotosu, a także ostatecznie podejść do azjatyckiej strefy gastronomicznej. Przy wejściu do Chinatown zwiedzających powita natomiast chińska brama z elementami mappingu 3D – zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Projekcja 3D, którą zobaczą widzowie przedstawi najważniejsze elementy i akcenty kultury Państwa Środka. W niemal samym centrum Torunia będzie iście azjatycko!

Rainbow Connection wprost z Singapuru

Azjatyckich klimatów nie zabraknie także w ogrodzie Hotelu Bulwar. To właśnie tam ulokowana zostanie subtelna instalacja „Rainbow Connection” singapurskiej artystki Yun. Niebywała konstrukcja, która rozwieszona zostanie przy wejściu do Hotelu od strony Bulwaru Filadelfijskiego złożona została z upcyklingowanych szklanych pojemników, wyposażonych dodatkowo w panele solarne.

Każdy z takich modułów został własnoręczne pomalowany farbami fluorescencyjnymi. Moduły ręcznie ozdobiono podczas warsztatów organizowanych przez artystkę – tym samym każdy z nich jest zupełnie inny i niepowtarzalny. Możemy spodziewać się zatem, że w klimatycznym ogrodzie pojemniki przy delikatnych podmuchach będą kołysały się i obracały, ożywiając przy tym okolice i wyobraźnię widzów.

Lśniące światła na Wiśle

Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej będzie idealnym miejscem, aby obejrzeć „Światło Wisły”, kolejną instalację podczas 11. Bella Skyway Festival. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie tylko międzynarodowe akcenty będą ważne, ale także i te lokalne. Po raz pierwszy w historii festiwalu światła most drogowy im. Józefa Piłsudskiego stanie się jednym z największych aktorów wydarzenia.

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Most drogowy, a zarazem Wisła, największa polska rzeka podczas Festiwalu zyskają zupełnie inną, świetlistą aurę.

Ruch pełen światła

Z pewnością równie ciekawe i równie klimatyczne instalacje autorstwa francuskiego artysty, Remiego Bruna, pojawią się w Ruinach Podominikańskich. Obie prace będzie można obejrzeć dzięki wsparciu Institute Français de Pologne w Warszawie.

Jedną z instalacji będzie „Les Footballeurs”. Są to dwie świetlne konstrukcje stworzone w skali 1:1 odtworzą ruch dwóch piłkarzy: napastnika, który uderza piłkę i bramkarza, który próbuję ją złapać. Za pomocą zaledwie kilku diod LED rzeczywisty ruch jest przechwytywany i pokazywany widzowi, w celu pokazania jak potężny jest ruch.
(org.)

Exit mobile version