100. rocznica urodzin trenera XX wieku Kazimierza Górskiego. Ekstraklasa, znaczek

Trener XX wieku na znaczku pocztowym

W piątek, 26 lutego br., Poczta Polska oddała w ręce klientów i filatelistów znaczek obiegowy emisji „Kazimierz Górski”.

Nowy walor, w nakładzie miliona sztuk – wprowadzony do obiegu z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego trenera – trafi do placówek pocztowych w całym kraju.

Trener Kazimierz Górski XX wieku na znaczku pocztowym (fot. pras.)

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 26 lutego br. w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, z udziałem Anny Krupki – sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu, prezesa oraz wiceprezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota i Wiesława Włodka, ambasadora Fundacji Kazimierza Górskiego – Janusza Jesionki oraz prezesa PKOl – Andrzeja Kraśnickiego. W wydarzeniu wziął udział syn Kazimierza Górskiego – Dariusz Górski wraz z rodziną.

– Cieszę się, że setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wielkiego trenera, selekcjonera reprezentacji Polski – została uwieczniona w tak wyjątkowy sposób. W piłkarskiej historii naszego kraju nie było drugiego takiego trenera, jak Kazimierz Górski. Zwycięstwa i medale zdobyte przez „Orły Górskiego” należą do największych sukcesów polskiego sportu – powiedziała Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu.

Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku sylwetkę Kazimierza Górskiego. W limitowanej wersji, oprócz znaczka, Poczta Polska wydała kopertę FDC – czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona trenera XX wieku na murawie boiska piłkarskiego, podczas sesji treningowej z reprezentacją Polski. Datownik zawiera podpis Kazimierza Górskiego.

Trener Kazimierz Górski XX wieku na znaczku pocztowym (fot. pras.)

– Poczta Polska od lat honoruje swoimi znaczkami wybitnych Polaków, postaci znane ze świata kultury, nauki, ale także sportu, który rozsławia nasz kraj na arenie międzynarodowej. Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz po wicemistrzostwo olimpijskie na kolejnych igrzyskach (Montreal). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycie z polską kadrą brązowego medalu podczas mistrzostw świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991–1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej.

– Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko – stwierdził Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego – Sukcesy zawodowe, które osiągnął – a przecież były olbrzymie – większość z nas popchnęłyby do niczym nieskrępowanej dumy. Pana Kazimierza jednak nie zmieniły. Był bardzo spokojną osobą, i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych – podkreślił Janusz Jesionek.

Obchody 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego rozpoczęły się już w grudniu ub. roku, kiedy PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą „TLK Górski”. W okazji rocznicy urodzin został wydany także pamiątkowy banknot, którego emitentem jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Kolejnym punktem obchodów będzie wystawa czasowa „Łączy nas Kazimierz Górski”, która zostanie zaprezentowana w dniach 2 marca – 10 września w tym muzeum. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Gala z udziałem wielu z podopiecznych słynnego trenera, zaplanowana na 24 kwietnia w Warszawie.

– Najnowsza emisja obiegowa Poczty Polskiej przypomina postać nietuzinkową, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Kazimierz Górski nie tylko stworzył drużynę marzeń, z reprezentacją zdobył złoto i srebro olimpijskie oraz brąz na mistrzostwach świata, pokonał Anglię, Brazylię, Włochy i Argentynę, ale przede wszystkim pokazał, że Polacy nie muszą mieć kompleksów na boisku i potrafią wygrywać z najlepszymi. Pod jego kierunkiem polska piłka stała się potęgą i wielką dumą kibiców – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

W ramach wydawnictw o tematyce piłkarskiej Poczta Polska wydała w 2018 roku znaczek honorujący Roberta Lewandowskiego. W 2019 roku do obiegu trafiły natomiast walory poświęcone Kazimierzowi Deynie oraz 100-leciu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Trener Kazimierz Górski XX wieku na znaczku pocztowym (fot. pras.)

Ekstraklasa świętuje 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego

19. kolejka Bank Polski Ekstraklasy dedykowana jest legendarnemu trenerowi stulecia – Kazimierzowi Górskiemu. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiego futbolu urodził się 2 marca 1921 roku i choć kojarzony jest głównie z reprezentacją, to także z polską ligą związany był jako piłkarz i trener.

Obchody rocznicy organizowane są wspólnie z Fundacją Kazimierza Górskiego. W ramach kolejki, która potrwa od piątku 26 lutego do niedzieli 28 lutego, wszyscy piłkarze wychodzić będą na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach okolicznościowych.

Kazimierz Górski, zanim poprowadził reprezentację do dwóch medali na igrzyskach olimpijskich i trzeciego miejsca na MŚ, grał w Ekstraklasie jako piłkarz Legii Warszawa. W latach 1948 – 1953 rozegrał 81 meczów, zdobywając 34 gole. W 1951 zdobył z warszawską drużyną brązowy medal.

Osiem lat później po zdobyciu doświadczenia trenerskiego w rezerwach Legii, Marymoncie oraz w kadrach Polski, został tymczasowym trenerem Legii. Wywalczył z nią wicemistrzostwo oraz brązowy medal, zanim przeniósł się do Gwardii Warszawa. Z tą drużyną zajmował już niższe miejsca w lidze, a w 1966 roku zanotowała ona spadek do II ligi. Już w trakcie pracy z reprezentacją Polski, został w 1973 roku trenerem-konsultantem w ŁKS-ie Łódź. Do Legii wrócił jeszcze po zakończeniu pracy z kadrą na przełomie 1981 i 1982 roku. Pierwszy z dwóch sezonów pracy z „Wojskowymi” zakończył na czwartym miejscu w tabeli.

W Ekstraklasie w trakcie 12 sezonów Kazimierz Górski prowadził drużyny w 214 meczach, z których aż 84 zakończyły się zwycięstwami jego zespołów. Po zakończeniu bogatej kariery trenerskiej pełnił także rolę Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Później – w uznaniu zasług dla polskiego futbolu został wybrany Prezesem Honorowym PZPN. Do dziś jest ikoną całego polskiego sportu.

Kazimierz Górski uhonorowany. Uchwała Sejmu ws. 100. rocznicy urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej

W czwartek 25 lutego, podczas drugiego dnia 26. posiedzenia, Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego.

„2 marca 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wybitnego trenera, legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i działacza Polskiego Związku Piłki Nożnej, który stał się niekwestionowanym symbolem polskiego sportu i zajął szczególne miejsce w pamięci rodaków” – głosi przyjęta uchwała.

W uchwale przypomniano sukcesy trenera Górskiego, który wraz z reprezentacją Polski zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium (1972 r.) i srebrny w Montrealu (1976 r.). W 1974 r. biało-czerwoni pod wodzą Kazimierza Górskiego osiągnęli największy sukces w historii startów na mundialu zajmując trzecie miejsce.
(org.)

Exit mobile version