POLSKA

100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA

Gala w stolicy

Gala z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską odbyła się w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował narodowi amerykańskiemu za lata przyjaźni.

„Nasz sojusz nie jest przeciwko komuś, ten sojusz jest dla wolnego świata, dla pokoju, dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat, a najlepiej przez kolejne tysiąc lat” – mówił szef rządu.

Premier przypomniał, że Ameryka była i jest naszym przyjacielem, także w czasach kiedy Polska stawiała pierwsze kroki ku wolności.

Szef rządu podziękował ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która jak podkreślił, „chce swoim życiem, swoją działalnością dyplomatyczną zrobić wszystko, żeby tę trwającą setki lat polsko-amerykańską przyjaźń, która jest tak fundamentalna dla przyszłości świata, umacniać, cementować, wzbogacać”.

„W języku dyplomacji często mówi się o bardzo dobrych relacjach między państwami, ale nie zawsze udaje się je tak skutecznie przełożyć na język konkretów politycznych, gospodarczych i wojskowych. Dzisiejszy stan relacji polsko-amerykańskich – w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych – możemy określić nie tylko jako bardzo dobry, ale bardzo konkretny. Sojusz polsko-amerykański to sojusz realny” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Krzysztofa Szczerskiego podczas uroczystości.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button