WARSZAWA

100-lecie odzyskania niepodległości – Mazurek Bielański [WIDEO]

100-lecie odzyskania niepodległości

W Warszawie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowanych zostało szereg atrakcji. Znaczna ich część to wydarzenia kulturalne.

Tak jest na m.in. na Bielanach, gdzie w piątek, 14 września, odbyła się promocja filmu, który powstał dla uczczenia wyjątkowego jubileuszu.

– Warszawa świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości niezwykle barwnie i różnorodnie. W całym mieście, ale też w każdej dzielnicy warszawiacy mogą wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach, upamiętniających ten szczególny jubileusz. To jednak nie wszystko. Mieszkańcy stolicy mogą też poczuć ducha obchodów wsłuchując się w piękne utwory muzyczne – mówi Renata Kaznowska Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W ramach obchodów dzielnica Bielany zrealizowała film, z udziałem światowej sławy pianisty jazzowego Artura Dutkiewiczem. To właśnie ten muzyk skomponował i zagrał wyjątkowy Mazurek Bielański. Klip do tego utworu został zrealizowany w ośmiu charakterystycznych miejscach dzielnicy.

– Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości to radosny moment. Możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się tą wolnością. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele różnych wydarzeń. Jednym z nich, jest realizacja filmu, który poza wspaniałą grą artysty pokazuje piękno naszej Dzielnicy. Wybór, aby to właśnie Artur Dutkiewicz, wziął udział w tym projekcie był oczywistą decyzją. Ten znakomity artysta od lat jest związany z bielańskim cyklem Jazz w Podziemiach Kamedulskich i bardzo dobrze znany naszym mieszkańcom – mówi Tomasz Mencina Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Artysta wykonywał Bielańskiego Mazurka w plenerze – przede wszystkim na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Marszałek był jednym z twórców tej uczelni, jest także symbolem odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Fortepian został ustawiony także w innych pięknych i historycznych miejscach na Bielanach takich, jak: plac Konfederacji, kościół i podziemia Pokamedulskie. Po raz pierwszy w historii fortepian pojawił się także na stacji metra. Wydarzyło się to na stacji Stare Bielany. Ponadto zdjęcia były realizowane w Lesie Młocińskim, na placu zabaw przy Bielańskim Słoniu na Kępie Potockiej oraz przy Urzędzie Dzielnicy Bielany.

– Mazurek jest jednym z korzeni polskiej kultury muzycznej. To taniec, lekkość, radość i optymizm. Tak nastrajają mnie Bielany, stąd „Mazurek Bielański” – podsumowuje kompozytor i wykonawca mazurka Artur Dutkiewicz.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button