Od 15 czerwca 2017 r., zostają zniesione opłaty roamingowe w Unii Europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. niekverlaan/pixabay)Zdjęcie ilustracyjne (fot. niekverlaan/pixabay)

Roaming w całej UE będzie wynosił tyle samo, co opłaty za rozmowy, SMS-y i MMS-y w danym kraju.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, premier Malty Joseph Muscat, w imieniu prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydali następujące oświadczenie:
"Unia Europejska ma zbliżać ludzi i ułatwiać im życie. Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces.
Od tej chwili obywatele Unii, którzy podróżują po jej terytorium, będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i łączyć się z internetem ze swoich urządzeń mobilnych za taką samą opłatą jak w swoim kraju. Zlikwidowanie opłat roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE.
Przez ostatnie 10 lat instytucje europejskie wytrwale razem pracowały, aby wyeliminować ten problem. Za każdym razem, gdy obywatel Unii Europejskiej wyjeżdżał do innego państwa członkowskiego, czy to na wakacje, do pracy, czy na studia, a nawet gdy przekraczał granicę tylko na jeden dzień, musiał uważać na to, jak korzysta z telefonu komórkowego, a po powrocie martwił się o wysoki rachunek z naliczonymi opłatami roamingowymi. Teraz opłaty roamingowe odchodzą już w przeszłość. Od jutra podczas podróży po UE Europejczycy będą mogli swobodnie się komunikować za pośrednictwem swojego telefonu za tę samą cenę jak w swoim kraju.
Proces znoszenia opłat roamingowych był długotrwały i uczestniczyło w nim wiele podmiotów. Dzięki tej ścisłej współpracy Unia Europejska zrealizowała działania, które przyniosły jej obywatelom konkretne i pozytywne rezultaty. Jesteśmy dumni z tego, że UE położyła kres bardzo wysokim cenom za połączenia w roamingu. Jesteśmy też wdzięczni tym, którzy wykazali się determinacją, aby pokonać liczne trudności i dążyć do osiągnięcia tego celu.
Jednocześnie Unii Europejskiej udało się osiągnąć równowagę między potrzebą zniesienia opłat roamingowych a potrzebą utrzymania konkurencyjności i atrakcyjności pakietów krajowych usług łączności mobilnej. Operatorzy mieli dwa lata na przygotowanie się do likwidacji opłat roamingowych; jesteśmy przekonani, że wykorzystają oni możliwości, jakie dają nowe przepisy, na korzyść swoich klientów.
Zniesienie opłat roamingowych jest jednym z podstawowych warunków powstania jednolitego rynku cyfrowego UE i stanowi kolejny etap tworzenia zjednoczonego i zrównoważonego europejskiego społeczeństwa cyfrowego, które jest otwarte na wszystkich obywateli Unii."

Róża Thun: Koniec roamingu to początek cyfrowego Schengen
"Szanowni Państwo,
Dzień Dobry! Czy wiecie Państwo, że 15 czerwca 2017 r. jest specjalną datą? Od dzisiaj my Europejczycy podróżując po Unii Europejskiej możemy odetchnąć z ulgą. Mamy nowe prawo. Prawo do darmowego roamingu, czyli koniec z dodatkowymi opłatami za korzystanie z  telefonu podczas podróży na terenie UE. Cieszę się nie tylko dlatego, że dziś widzę że nie na darmo harowałam  przez 8 lat, aby stopniowo, krok po kroku obniżać te, często horrendalnie wysokie, stawki, ale głównie dlatego, że po raz kolejny udowodniliśmy, że bycie obywatelem Unii Europejskiej przynosi konkretne i realne korzyści dla każdego z nas.
Dzisiaj można powiedzieć, że zniesienie roamingu (mówiąc potocznie) w historii pogłębiania wspólnego rynku jest kolejnym kamieniem milowym w pogłębianiu integracji. Przesadzam? Chyba nie. Dziś miliony Europejczyków, korzystają ze swoich telefonów, aby nie tylko rozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi, ale także używają ich do swojej codziennej pracy. Że już nie wspomnę o korzystaniu z zupełnie normalnych usług jak mapy, słowniki, adresy lekarzy czy policji. Zniesienie roamingu to sukces Unii Europejskiej XXI wieku, wspólnoty cyfrowej, która potrzebuje swobody przepływu nie tylko osób, kapitału, towarów czy usług ale także, idei, wiedzy i błyskawicznego przepływu informacji. Tak, zniesienie dodatkowych opłat za roaming jest cyfrowym Schengen UE.  Roam like at home to znaczy że  w UE jesteś u siebie!
Oczywiście w tym rozporządzeniu zawarto szereg „bezpieczników”, które pozwolą operatorom komórkowym znaleźć odpowiedni model biznesowy dla dobrego funkcjonowania w nowej „bezroamingowej” rzeczywistości. Jestem przekonana, że stanie się to bardzo szybko. Ale priorytetem było i jest nadal uczynienie podróżowania po UE jak najtańszym, bez zbędnych wirtualnych barier. Dla Ciebie, obywatela Unii Europejskiej, będzie to oznaczało koniec z dodatkowymi opłatami.
Dzisiaj czuję, że warto było odbyć setki rozmów, spotkań i negocjacji w Brukseli, Strasburgu, Krakowie czy w Warszawie. Ważnym i bardzo ciekawym doświadczeniem było dla mnie uczestniczenie w   wypracowywaniu tego kompromisu. Fakt że się udało, mimo różnych poglądów, interesów, wrażliwości, to dowód, że w Uniii Europejskaiej liczy się wola porozumienia i szukania drogi do rozwijania wspólnoty z korzyścią dla jej obywateli.
Dzisiaj tę wspólnotę czynimy jeszcze mocniejszą dla konsumentów i przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej!

Róża Thun
Posłanka do Parlamentu Europejskiego"
(europarl.,org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!