Polska objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Prezydent podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda poprowadził w nowojorskiej siedzibie ONZ otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

- Chcemy podkreślić, że nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój - pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach - oświadczył Prezydent, przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Andrzej Duda wskazał na „paradoks współczesnego świata”, który polega na tym, że „z jednej strony istnieje rozległy system prawa międzynarodowego i architektury instytucjonalnej, który ma go strzec - jest to system ONZ z międzynarodowymi sądami i trybunałami - z drugiej strony, pokusa, by umieścić siłę ponad prawem i lęk przed zaufaniem, pozostaje obecna na całym świecie”.

Prezydent zaznaczył, że debata dot. prawa międzynarodowego i jego znaczenia nie jest możliwa bez uprzedniego zapewnienia spójnych definicji podstawowych kategorii prawa międzynarodowego, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań dla pokoju.

- Bo jeśli nazwiemy akt agresji „konfliktem”, bez właściwego zdefiniowania ofiary i agresora, jeśli nazwiemy zagrożenie „wyzwaniem” bez określenia źródła tego zagrożenia i jeśli nazywamy budowanie agresywnych zdolności wojskowych „zakłóceniem równowagi”, bez określania, kto rozwija jego ofensywne zdolności wojskowe, wtedy jesteśmy bezradni pod względem wyboru kroków prawnych, by zareagować - podkreślił Andrzej Duda.

Podczas poprowadzonej przez siebie wcześniej otwartej debaty wysokiego szczebla Andrzej Duda mówił także, że prawo musi być „siłą wspierającą” dla szukających sprawiedliwości, m.in. w sprawach rekompensat za straty historyczne czy „współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji”.

Pytany na spotkaniu z przedstawicielami mediów o swoje oczekiwania w związku z poruszeniem sprawy wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej na tym forum,  Andrzej Duda podkreślił, że było to wypełnienie zapowiedzi, że będzie chciał skorzystać z szansy, jaką jest niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podnieść kwestie, „które są dla interesów naszego bezpieczeństwa ważne”.

Andrzej Duda zaznaczył, że istotnym elementem przygotowania do czwartkowej debaty w RB ONZ było jego spotkanie z ambasadorami przy ONZ krajów Grupy Europy Wschodniej ONZ.

W piątek w Chicago Prezydent RP spotka się z gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem. Para Prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, a także złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Po południu tego dnia w Instytucie Sztuki Prezydent spotka się z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

W piątek wieczorem Andrzej Duda złoży wizytę w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinos w Kankakee, aby porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Z kolei w sobotę Para Prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych.
(KP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!