Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przebywają z wizytą w USA.

Złożenie kwiatów przez Prezydenta RP z Małżonką przed Pomnikiem Katyńskim (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Złożenie kwiatów przez Prezydenta RP z Małżonką przed Pomnikiem Katyńskim (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Para Prezydencka złożyła kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta RP ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City, można przeczytać m.in. „Prezydent Andrzej Duda jest przekonany, że pamięć o żołnierzach, którzy zginęli za Ojczyznę, Ich godne upamiętnienie, jest czymś, co łączy nasze narody, jest naszym wspólnym dziedzictwem”.

Monument, usytuowany na placu Exchange Place, ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem.

Autorem Pomnika Katyńskiego jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, którego w zeszłym roku Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego. Andrzej Pityński tworzy w Stanach Zjednoczonych od 1974 roku. Jest autorem słynnych rzeźb pomnikowych nawiązujących do polskiego czynu niepodległościowego i polskiej historii.

Wizytę w USA Para Prezydencka rozpoczęła od zwiedzenia Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich, a także członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ.

W czwartek, w związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Andrzej Duda jako pierwszy polski Prezydent, poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

W piątek w Chicago Prezydent RP spotka się z gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem. Para Prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, a także złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Po południu tego dnia w Instytucie Sztuki Prezydent spotka się z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

W piątek wieczorem Andrzej Duda złoży wizytę w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinos w Kankakee, aby porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Z kolei w sobotę Para Prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych.
(KP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!