Prezydent Andrzej Duda, przebywający w Republice Korei, spotkał się z Prezydentem Moon Jae-inem.

Andrzej Duda Honorowym Obywatelem Seulu (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Andrzej Duda Honorowym Obywatelem Seulu (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Rozmawiał z burmistrzem Seulu Park Won-soonem i odebrał tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy. Opowiedział się za pogłębianiem współpracy w dziedzinie rozwijania innowacyjnej myśli technicznej, innowacyjnej gospodarki.

Andrzej Duda dziękując za zaszczyt przyznania mu tytułu honorowego obywatela Seulu, podziękował także za to, że z Korei Południowej trafiają do Polski nowoczesne technologie. - Bardzo bym chciał, aby współpraca w dziedzinie rozwijania innowacyjnej myśli technicznej, innowacyjnej gospodarki przemysłu pomiędzy Polską i Koreą Południową się pogłębiała - podkreślił.

Wizyta polskiego Prezydenta w Republice Korei rozpoczęła się od ceremonii powitania polskiego Prezydenta w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbyła się rozmowa obu przywódców.

- To wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególną odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie – tłumaczył przed podróżą Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W czasie czterodniowej wizyty planowane są również rozmowy polskiego Prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Andrzej Duda ma się też spotkać m.in. z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

W piątek Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą udadzą się do Pjongczangu, gdzie wezmą udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Prezydent RP będzie też jednym z gości spotkania Prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na tę uroczystość.

W sobotę Para Prezydencka odwiedzi wioskę olimpijską, by spotkać się z polskimi sportowcami. Prezydent chce jeszcze wziąć udział przynajmniej w jednych zawodach jako widz, tzn. w pierwszym konkursie skoków narciarskich.
(KPRP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!