Policjanci z Rumi musieli wybić szybę, by wydobyć z zamkniętego samochodu 2 -letniego chłopca.

Policjanci z Rumi musieli wybić szybę (fot. policja)Policjanci z Rumi musieli wybić szybę (fot. policja)

Dziecko było rozgrzane, w zamkniętym aucie zostało pozostawione samo. Dzięki skutecznej reakcji funkcjonariusze uratowali dziecko i zapobiegli tragedii. Teraz mundurowi wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Do dyżurnego Komisariatu Policji w Rumi zadzwoniła kobieta, która na parkingu w pobliżu dworca PKP w Rumi zobaczyła malutkie dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie. Natychmiast na miejsce pojechali policjanci. W pobliżu nie było użytkowników samochodu, funkcjonariusze wybili szybę i wydostali dziecko z rozgrzanego auta. Mundurowi wezwali karetkę, lekarze zaopiekowali się dzieckiem. Jego życiu nic nie zagraża. Policjanci dotarli już do rodziców dwulatka.
Obecnie wyjaśniają wszelkie okoliczności pozostawienia chłopca w samochodzie. Komisariat Policji w Rumi prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić czy doszło do narażenia życia bądź zdrowia dziecka. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Odwaga ratuje życie – Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Dziecko zamknięte w aucie? Reaguj! Masz prawo. Masz obowiązek

Wraz z przypływem upałów powraca temat bezmyślnego pozostawiania dzieci bez opieki w samochodach. Dziecko pozostawione w zamkniętym aucie nie ma szans na przeżycie. Jego jedyną szansą na uniknięcie śmierci jest pomoc świadomej i odpowiedzialnej osoby z zewnątrz. Dlatego ważne jest nagłaśnianie tego problemu, szczególnie w okresie letnim.

Dziecku pozostawionemu w nagrzanym samochodzie grozi śmierć w okrutnych męczarniach. Wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu w ciągu kilkunastu minut potrafi nagrzać się do temperatury znacznie przekraczającej bezpieczną dla ludzkiego, a zwłaszcza dziecięcego życia. W organizmie małego człowieka niezwykle szybko dochodzi do nieodwracalnych, tragicznych w skutkach zmian.

Reagujmy, gdy widzimy dziecko zostawione w nagrzanym samochodzie! Nie bójmy się nawet wybić szyby – mówi Rzecznik Praw Dziecka – Apeluję także do mediów o każdorazowe nagłaśnianie takich sytuacji, by mówić głośno i wyraźnie, jakie konsekwencje dla dzieci może mieć pozostawianie ich w upale w zamkniętym aucie.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

- Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia – przypomina Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że dzieci nie wolno zostawiać w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to jednak wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Rzecznik uważa, że wytłumaczeniem opiekunów nie może być fakt, iż zostawili dziecko w samochodzie zaparkowanym w cieniu.

- Naukowcy zwracają uwagę, że wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.  – mówi Marek Michalak.

Marek Michalak apeluje o reakcję na bezmyślność opiekunów. Przypomina, że zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”. RPD apeluje jednocześnie o rozsądek w korzystaniu z prawa wyższej konieczności.

- Wybijanie szyby w samochodzie zaparkowanym przy dystrybutorze na stacji paliw może być działaniem pochopnym. Przy kasie na pewno gdzieś jest opiekun dziecka zamkniętego w aucie. Bez problemu powinniśmy również odszukać właściciela samochodu stojącego pod apteką lub osiedlowym sklepem. W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne, na przykład pod centrum handlowym, nie bójmy się wybić szyby. Pamiętajmy przy tym, o bezpieczeństwie swoim oraz dziecka zamkniętego w samochodzie. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie pogotowia. Jeżeli nie mamy odwagi zareagować w zdecydowany sposób powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na policję lub pod numer alarmowy 112 i poinformować dyspozytora o zaistniałej sytuacji. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci. Jeżeli to możliwe, o pomoc powinny zwrócić się do dorosłych – zaleca Rzecznik Praw Dziecka.

Marek Michalak ostrzega również kierowców przed rutyną.

- Zanim odejdziemy od samochodu zawsze sprawdzajmy czy przypadkiem na tylnym siedzeniu, nie pozostawiliśmy dziecka. Te najmniejsze i te, które śpią, nie potrafią nam przypomnieć o swojej obecności. Nie zapominajmy, że wiele modeli samochodów posiada system, który automatycznie podnosi szyby po wyłączeniu silnika lub zatrzaśnięciu drzwi. Zabiegani, rozkojarzeni czy zmęczeni – nic nie usprawiedliwia rodziców i opiekunów zostawiających pociechy w „piekarniku” – uważa Rzecznik Praw Dziecka.
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! (fot. org.)Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! (fot. org.)
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! – Rzecznik Praw Dziecka przypomina

1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.  
6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość - udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).
(KWP,RPD)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!