8 czerwca o godz. 10:40 na „zakopiance” DK 7 w miejscowości Tenczyn powiat myślenicki doszło do zderzenia autobusu przewożącego wycieczkę szkolną.

Wypadek autobusu z dziećmi na „zakopiance” (fot. policja)Wypadek autobusu z dziećmi na „zakopiance” (fot. policja)

Pojazd ten poruszał się w kierunku Krakowa i zderzył się z samochodem ciężarowym jadącym w kierunku Zakopanego, a także pojazdem osobowym. Autobus przewoził 43 siódmoklasistów z jednej z warszawskich szkół podstawowych oraz ich 3 opiekunów.

W wyniku zdarzenia rannych zostało 20 osób, które trafiły karetkami pogotowia oraz śmigłowcami do małopolskich szpitali. 4 osoby z ciężkim obrażeniami ciała to kierowca autokaru, kierujący samochodem ciężarowym, dziecko i opiekun uczniów. Pozostałych 28 uczestników wypadku nie wymagających hospitalizacji zostało umieszczonych w jednej z okolicznych szkół.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w sobotę posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone wypadkowi. Podczas spotkania omówiono działania podjęte przez służby oraz siły i środki zaangażowane zarówno w działania ratownicze, jak i usuwanie skutków zdarzenia.

- Najistotniejsza informacja jest taka, że wszyscy poszkodowani mają zapewnioną profesjonalną i wszechstronną pomoc, w tym opiekę psychologiczną. Dzieci są bezpieczne. Służby podjęły działania bardzo szybko, co pozwoliło sprawnie przetransportować poszkodowanych do szpitali. Byliśmy w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także lokalnemu samorządowi i mieszkańcom, którzy wykazali się gościnnością i troską – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

- Zbliżają się wakacje , a już teraz, w czerwcu, wiele jest wycieczek szkolnych. Dlatego tak ważne jest to,  by służby były cały czas w gotowości – tak, jak wczoraj. Ta akcja pokazała, że w takich sytuacjach działania przez wszystkie służby podejmowane są automatycznie. Bądźmy zatem gotowi, ale pracujmy też w spokoju – dodał wojewoda.

Jeśli chodzi o stan chorych, to trzeba podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna, co widać w tym, że zmienia się liczba hospitalizowanych. Rano 9 czerwca wynosiła ona 20 osób (oczywiście będzie ulegać dalszym zmianom), przebywają one w 7 szpitalach (w 6 na terenie Małopolski i w jednym w Katowicach). Jedna osoba jest w stanie ciężkim, pozostałe mają urazy i obrażenia typowe dla wypadków komunikacyjnych.

Natomiast ostateczne podsumowanie – odnoszące się zarówno do działań ratowniczych, jak i usuwania skutków zdarzenia – wygląda następująco (także te dane w toku działań ulegały zmianom):
- poszkodowanych było 48 osób,
- KW Policji - akcję zabezpieczało 43 funkcjonariuszy,
- KW PSP - w akcji brało udział: PSP – 12 zastępów/ 33 ratowników, OSP – 6 zastępów/ 25 ratowników,
- KPR - w akcji brało udział: 8 zespołów ratownictwa medycznego, 4 śmigłowce LPR, 1 śmigłowiec wojskowy.

W związku z wypadkiem autobusu Wojewoda Małopolski uruchomił infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku w Tenczynie: 12 272 90 22.

AKTUALIZACJA

Obecnie po wypadku na zakopiance w miejscowości Tenczyn hospitalizowanych jest 11 osób (5 dorosłych, 6 dzieci). Przebywają w 7 szpitalach (6 w Małopolsce, 1 w Katowicach), są otoczone fachową opieką.
Liczby te będą się oczywiście w dalszym ciągu zmieniać.
(UMWM,KWP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!