70 samolotów, 10 śmigłowców oraz samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS będą uczestniczyć w szkoleniu NATO Tiger Meet 2018 (NTM18) w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (fot. Grzegorz Marciniak/MON)31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (fot. Grzegorz Marciniak/MON)

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w rozpoczęciu ćwiczenia NATO Tiger Meet 2018. Szkolenie to pierwszy raz odbywa się w Polsce.

31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach jest gospodarzem szkolenia w dniach 14-25 maja. Udział w nim biorą 22 eskadry z 13 krajów, w tym m.in.: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jest to największe przedsięwzięcie Sił Powietrznych w 2018 roku, prestiżowe dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2011 roku podczas 50-lecia NATO Tiger Association w Cambrai, po raz pierwszy w szkoleniu wzięły udział samoloty z Polski. W 2014 roku 6 Eskadra Lotnictwa Taktycznego (6elt) z 31 Bazy Lotnictwa (31BLT)Taktycznego zdobyła tytuł „Best Flying Sqadron” i dołączyła do NATO Tiger Association jako jego pełnoprawny członek.

Dowódca 31 bazy lotnictwa taktycznego pułkownik pilot Rafał Zadencki pełniący funkcję kierownika ćwiczenia, poinformował, że w ćwiczeniu będzie brał udział samolot wczesnego ostrzegania AWACS, a NATO Tiger Meet jest największym cyklicznym lotniczym szkoleniem w Europie.

Podstawowym celem NATO Tiger Meet (NTM) jest wspólny rozwój i współpraca między eskadrami. Mają być to szkolenia służące wymianie doświadczeń i doskonaleniu współpracy podczas wykonywania zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) zgodnie z normami NATO.

Szkolenie "Tiger Squadrons", tj. eskadr samolotowych i śmigłowcowych posiadających w swym godle wizerunek tygrysa funkcjonuje w tradycji lotnictwa NATO i Partnerstwa dla Pokoju od lat 60-tych. Wymianę doświadczeń i nawiązywanie partnerskich relacji podczas zlotu zapoczątkowały dwie eskadry z USAF i RAF, które następnie założyły Tiger Squadron Association.

6 eskadra lotnicza z 31 BLT w poznańskich Krzesinach jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia od 2011 roku.

W szkoleniu uczestniczy ponad 2 tysiące żołnierzy i około 80 statków powietrznych z Polski oraz państw sojuszniczych (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Belgia  Węgry, Francja oraz Wielka Brytania) i partnerskich (Austria, Szwajcaria). Głównym ćwiczącym z Polski jest 6elt z 31BLT.
(MON)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!