Łódź zorganizuje europejskie igrzyska uniwersyteckie EUSA Games 2022.

Rektor PŁ Sławomir Wiak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent EUSA Adam Roczek (fot. UMŁ)Rektor PŁ Sławomir Wiak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent EUSA Adam Roczek (fot. UMŁ)

Polskie miasto pokonało dwa węgierskie: Debreczyn i Miszkolc. Gospodarza ogłoszono dzisiaj, 13 kwietnia w Madrycie.
W 2024 roku igrzyska odbędą się w Debreczynie i Miszkolcu.

Jest to największa impreza sportu akademickiego w Europie. 6000 sportowców z ponad 400 szkół wyższych ze wszystkich krajów Europy przyjedzie do Łodzi.

EUSA Games to zawody, które pojawiły się w sportowym kalendarzu w roku 2012. Pierwszym gospodarzem imprezy była Cordoba. Później studenci bawili się w: Rotterdamie (2014) oraz Zagrzebiu i Rijece (2016). Rywalizacja żaków ściągnęła do miast-organizatorów po kilka tysięcy uczestników, reprezentujących ponad 400 uczelni z 40 krajów Europy. Sportowcom towarzyszyła jeszcze liczniejsza grupa kibiców.

W środowisku akademickim zawody EUSA Games ustępują jedynie letniej Uniwersjadzie, lecz w przeciwieństwie do niej są w stu procentach amatorskie. Nie startują w nich reprezentanci poszczególnych krajów, więc osiągane wyniki są dalekie od seniorskich rekordów. Dla rywalizujących uczelni mają jednak prestiżowe znaczenie. Podczas ostatniej edycji EUSA Games o medale walczono w 21. dyscyplinach, m.in.: koszykówce, piłce nożnej, futsalu, piłce ręcznej, piłce siatkowej, badmintonie, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, judo, karate, wioślarstwie, rugby 7 i pływaniu.
(własne,UMŁ)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!