12 kwietnia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent Państwa Izrael Reuven Rivlin biorą udział w Marszu Żywych.

Spotkanie Prezydentów Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Spotkanie Prezydentów Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Zorganizowany przez International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Marsz został zorganizowany w 30. rocznicę istnienia Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 r. Udział w uroczystościach poprzedzony był dwustronnym spotkaniem Prezydenta RP z Prezydentem Państwa Izrael.

Głowom państw towarzyszą delegacje; ze strony polskiej jest m.in. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Szef KPRP Halina Szymańska, a także prezydenccy ministrowie Wojciech Kolarski i Krzysztof Łapiński.
Wśród osób towarzyszących Prezydentowi Izraela są m.in. przedstawiciele sił obronnych, bezpieczeństwa i policji tego kraju oraz doradcy i wysocy urzędnicy prezydenckiej kancelarii. Jest również ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Następnie politycy wezmą udział w głównej uroczystości - Marszu Żywych na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, aby oddać hołd ofiarom, ale – jak zapowiada Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski - „aby wygłosić swoje przesłanie do młodych ludzi”.
Minister Szczerski zaznaczył, że udział Prezydentów Polski i Izraela w Marszu Żywych ma służyć „wspólnemu przesłaniu, że pamięć jest potrzebna jako pamięć o prawdzie, o wspólnych doświadczeniach, ale bez jakiegokolwiek zakłamywania rzeczy trudnych”.

Przed południem przywódcy Polski i Izraela przybyli do oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy na spotkanie dwustronne.
Później wspólnie zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, która znajduje się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Zapalili znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu podczas wojny Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I wyruszył Marsz Żywych  (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I wyruszył Marsz Żywych (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
O godz. 13.30 Prezydenci Polski i Izraela, spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz, wyruszyli na czele Marszu Żywych do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam, przy pomniku ofiar znajdującym się między ruinami dwóch największych krematoriów, odbyła się ceremonia upamiętniająca zagładzonych.
Prezydentom będzie towarzyszyło ponad 10 tys. uczestników Marszu Żywych. To przede wszystkim młodzież żydowska z kilkudziesięciu krajów oraz polska. W Marszu Żywych wezmą udział ocaleni z Zagłady.
Tegoroczny Marsz Żywych przypada w 70. rocznicę powstania państwa Izrael oraz 30 lat po pierwszym Marszu.

Marsze Żywych tradycyjnie organizowane są w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), który został ustanowiony w 1951 r. przez izraelski parlament. Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
(KPRP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!