Weekend jeszcze nie skończył się, a ratownicy TOPR-u maja "ręce pełne pracy".

Akcja TOPR (fot. Ł.Migiel/TOPR)Akcja TOPR (fot. Ł.Migiel/TOPR)

12 listopada ojciec z dwójką dzieci (11 i 14 lat), pomimo trudnych warunków w Tatrach poszli na najwyższy szczyt, leżący po polskiej stronie granicy Koziego Wierchu. Mieli raki, ale nie zdołali przejść oblodzony szlak. Inni turysci zadzwonili po śmigłowiec dla nich. Rodzina została przetransportowana do Doliny Pięciu Stawów Polskich, gdzie miała nocleg.

Wczoraj ratownicy pomogli turyście, który nie miał ekwipunku. Trzeba było go ściągnąć pod Przełęczą Liliowe.
Drugi mężczyzna, także bez raków, spadł po twardym śniegu powyżej Zmarzłego Stawu. Zatrzymał się na półce skalnej. Uszkodził sobie bark. Wylądował w szpitalu.
Obaj dostali "darmowy" lot śmigłowcem w bezpieczne miejsca.

TOPR informuje
W Tatrach panują trudne warunki do turystyki. W wyższych partiach zalega twardy, zlodowaciały śnieg. Wędrowanie w takich warunkach wymaga doświadczenia, posiadania sprzętu do turystyki zimowej oraz bardzo dobrych umiejętności posługiwania się nim.

TOPR przypomina
TURYSTO, TATERNIKU, NARCIARZU!
Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego.
PAMIĘTAJ, ŻE PRZY ZBYT WYSOKIM ZAGROŻENIU LAWINOWYM AKCJA RATUNKOWA MOŻE DOTRZEĆ DO CIEBIE ZBYT PÓŹNO, BY CI POMÓC!
Za szczególnie niebezpieczne należy najczęściej uważać stoki o wystawie północnej (od północno - wschodniej do północno – zachodniej). Sprawdź jednak, czy tym razem nie jest odwrotnie! Czynnikiem radykalnie zwiększającym zagrożenie lawinowe jest wiatr podczas i zaraz po opadach śniegu, oraz gwałtowne zmiany temperatury – szczególnie ocieplenie.
(org.,własne)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!