- Święto Niepodległości przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, było bezpiecznie. Mogliśmy zobaczyć Biało-Czerwoną na ulicach Warszawy, to był piękny widok.

Spotkanie z mieszkańcami Warszawy - Prezydent RP i Premier (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)Spotkanie z mieszkańcami Warszawy - Prezydent RP i Premier (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

- Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków postanowiło wziąć udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji podsumowującej zabezpieczenie 11 listopada.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, w sztabie w Komendzie Stołecznej Policji obserwował pracę policjantów, zabezpieczających zgromadzenia i manifestacje. - Było bezpiecznie, było spokojnie. To, że zapewniliśmy bezpieczeństwo uczestnikom wszystkich zgromadzeń to efekt dobrego przygotowania i ciężkiej pracy - podkreślił szef MSWiA. Minister na ręce nadinspektora Jarosława Szymczyka, komendanta głównego Policji, złożył podziękowania dla wszystkich policjantów, którzy brali udział w zabezpieczaniu zgromadzeń 11 listopada. - Dziękuję również innym służbom, które wspierały Policję m.in. strażakom, służbom medycznym, Żandarmerii Wojskowej – dodał.

Szef MSWiA zaznaczył, że w skali kraju służby dbały o bezpieczeństwo uczestników ponad 300 zgromadzeń. Zabezpieczało je około 13 tys. policjantów.
Najliczniejszym zgromadzeniem był Marsz Niepodległości w Warszawie, w którym według szacunków Policji, wzięło udział około 60 tys. osób. Nad bezpieczeństwem wszystkich manifestujących oraz mieszkańców stolicy czuwało ponad 6 tys. policjantów.

- Generalnie możemy mówić o bardzo spokojnym i bezpiecznym przebiegu wszystkich tych uroczystości - podkreślił komendant główny Policji. Poinformował również, że policjanci przewieźli do komendy 45 osób kontrmanifestujących przy trasie Marszu Niepodległości. - Żadna z tych osób nie została zatrzymana, żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutu. Natomiast w stosunku do dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające – zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu wszystkich zgromadzeń i uroczystości nie dochodziło do sytuacji konfliktowych jak w latach poprzednich. – Wszyscy mogli bezpiecznie świętować rocznicę odzyskanie niepodległości – podkreślił szef MSWiA
Iluminacja Pałacu Prezydenckiego - Narodowe Święto Niepodległości (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)Iluminacja Pałacu Prezydenckiego - Narodowe Święto Niepodległości (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Pałac Prezydencki rozświetlony biało-czerwonymi barwami
Pałac Prezydencki rozświetlił się biało-czerwonymi barwami. Tradycyjną okolicznościową iluminację wzbogaca napis „Niepodległa”, nawiązujący do przypadającej w przyszłym roku okrągłej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pałac Prezydencki w biało-czerwonej odsłonie można podziwiać codziennie po zmroku - od 11 listopada, aż do świtu 13 listopada.

Belweder był otwarty z okazji Święta Niepodległości
11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, każdy mógł odwiedzić Belweder – miejsce, w którym mieszkał i pracował Marszałek Józef Piłsudski, a obecnie Prezydent RP przyjmuje gości.
Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. zrekonstruowany gabinet Marszałka, salonik, pokój adiutanta, kolekcję pamiątek, a także Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari, sale historyczne, w tym Łowicką, Lustrzana, Pompejańską, Kominkową, Malinową, Marmurową, kaplicę pw. NMP Królowej Polski oraz miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej przyjmuje gości.

Policjanci zabezpieczali 29. Bieg Niepodległości
W związku z jego organizacją część ulic została wyłączona z ruchu kołowego. Wprowadzono także ograniczenia w parkowaniu. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali policjanci ruchu drogowego i prewencji. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.
Ponad 15 tysięcy zawodników ruszyło ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki o symbolicznej godzinie 11.11. Pobiegli w dwóch kolumnach – osoby w białych i czerwonych koszulkach – tworzyli najdłuższą "flagę" w polskich barwach narodowych. 10-kilometrowa trasa wiodła m.in. al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości.
Wszelkie informacje na temat przebiegu imprezy przekazywane były na bieżąco przez dowódców poszczególnych odcinków do sztabu operacji, który od rana działa w Komendzie Stołecznej Policji. Po godzinie 14.00 wszystkie ulice zamknięte na czas biegu zostały przywrócone do ruchu. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.
(KWP,KPRP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!