Niestety rok rozpoczął się bardzo tragicznie. Od początku roku do dziś strażacy w Małopolsce wyjeżdżali do 87 zdarzeń z tlenkiem węgla, w których ranne zostały 54 osoby a dwie zginęły.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Grzegorz Wojtal)Zdjęcie ilustracyjne (fot. Grzegorz Wojtal)

Podobnie do pożarów strażacy w analogicznym okresie wyjeżdżali 369 razy, w których ranne zostało 21 osób a 5 zginęło (wszystkie osoby śmiertelne w pow. krakowskim).

Strażacy apelują o ostrożność i radzą co można zrobić aby uniknąć tragedii. Czujki ratują życie. Niestety poziom wiedzy społeczeństwa na temat bezpieczeństwa pożarowego jest niski.

W dniu 13 stycznia 2017 roku o godzinie 11.36 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie dotarło zgłoszenie o pożarze mieszkania w kamienicy przy ul. Starowiślnej 43 w Krakowie. Na miejsce skierowano 4 zastępy ratowniczo-gaśnicze w tym samochód specjalny z drabiną mechaniczną oraz Zastępcę Dowódcy JRG 1 w Krakowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili pożar mieszkania na najwyższej kondygnacji kamienicy na poziomie 4 piętra. Pierwsze działania skupiły się na dotarciu do mieszkania objętego pożarem oraz ewakuacje 6 osób zagrożonych w mieszkaniach położonych poniżej, które z uwagi na duże zadymienie nie mogły bezpiecznie ewakuować się ze swoich mieszkań. Po dotarciu strażaków do miejsca pożaru podano jeden prąd wody od wewnątrz z poziomu klatki schodowej oraz drugi prąd z zewnątrz przez okno przy użyciu SCD 30, a osoby z mieszkań ewakuowano ze strefy zadymienia przy pomocy specjalistycznych kapturów ucieczkowych.

Po wstępnym ugaszeniu ogniska pożaru i przewietrzeniu i przeszukaniu mieszkania objętego pożarem okazało się, że wewnątrz znajdują się zwłoki mężczyzny, który prawdopodobnie był lokatorem mieszkania, które uległo spaleniu. Dodatkowo z uwagi na konieczność dotarcia do miejscowych ognisk pożaru więźby dachowej konieczne okazało się częściowe rozebranie blaszanego pokrycia dachowego kamienicy.

Działania prowadzone przez ratowników prowadzone były z użyciem sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz kamer termowizyjnych pomocnych przy określaniu lokalizacji pożaru. Akcją na miejscu dowodził p.o. Komendant Miejski PSP w Krakowie mł. bryg. Artur Nosek, na miejscu zdarzenia został powołany Sztab Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, który na bieżąco analizował sytuację w zakresie bezpieczeństwa i współpracował z KDR oraz ze służbami współdziałającymi obecnymi na miejscu. W działaniach sumarycznie uczestniczyło 37 strażaków i 11 zastępów ratowniczo – gaśniczych.

Tragiczny pożar mieszkania - Kraków os. Centrum A

W dniu 14.01.2017 do SKKM Kraków wpłynęło około godz. 20:54 zgłoszenie o pożarze mieszkania w Krakowie os. Centrum A. Do działań zadysponowane były trzy zastępy z JRG SA, oraz przedysponowano z innego zdarzenia Oficera Operacyjnego Miasta. W chwili przybycia zastępów PSP mieszkanie na drugim piętrze w całości objęte było pożarem. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu (jeden po klatce schodowej, drugi natomiast od zewnątrz mieszkania). W celu oddymienia klatki schodowej przed wejściem do niej ustawiono wentylator. W wyniku pożaru śmierć poniosły dwie osoby oraz z budynku ewakuowano mieszkańców. Klatkę schodową oraz mieszkania skontrolowano pod kątem występowania tlenku węgla. Działania zakończono około godziny 0:30.

(kw psp)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!