19 276 aktów urodzenia zostało sporządzonych w Krakowie w 2017 r.

Rynek Główny w Krakowie (fot. Grzegorz Wojtal)Rynek Główny w Krakowie (fot. Grzegorz Wojtal)

Na świat przyszło więcej chłopców aniżeli dziewczynek. Julia i Zuzanna oraz Jan i Jakub – te imiona cieszą się największą popularnością i były najczęściej nadawane w Krakowie w 2017 r.
Wśród najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek prym wiodą Julie, Zuzanny, Zofie, Alicje, Hanny, Maje, Aleksandry, Leny, Emilie i Marie. Najczęściej nadawane imiona dla chłopców to: Jan, Jakub, Antoni, Franciszek, Szymon, Mikołaj, Filip, Adam, Aleksander i Wojciech.

Ponadto w minionym roku Urząd Stanu Cywilnego sporządził 4 057 aktów małżeństwa. Z prowadzonych przez krakowski urząd rejestrów wynika, że młode pary na zawarcie związku małżeńskiego wybierają najczęściej miesiące z literą „r”. Dużą ilość związków małżeńskich odnotowano w czerwcu (421), sierpniu (550), wrześniu (446) oraz październiku (380). Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się luty (105) i marzec (94).

178 klientów odebrało zaświadczenia do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski, natomiast 1 812 pary zdecydowały się zawrzeć ślub kościelny.

Na ślubnym kobiercu w krakowskim USC stają nie tylko mieszkańcy Krakowa czy Małopolski, ale również innych rejonów Polski, np. mieszkańcy Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Lubelszczyzny, Śląska czy Mazowsza. 196 związków małżeńskich zostało zawarte przez osoby pochodzące spoza Polski, m.in. z Ukrainy (30), Wielkiej Brytanii (25), Hiszpanii (19), ale także z Kazachstanu, Mołdawii czy Wietnamu.

Natomiast w księgach zgonu w ubiegłym roku zarejestrowano 10 244 akty.
(UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!