KALENDARIUM 

Poprzedni Czerwiec Następny
Pon Wt Śr Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1  
2  
22  
25  
28  
1

Pod patronatem 

Zielone balkony, zaawansowane technologie dzięki, którym budynek sam dostraja się do panujących warunków atmosferycznych to tylko niektóre z rozwiązań składających się na ten nowoczesny, proekologiczny budynek.

Ratusz Marszałkowski w Krakowie (fot. org.)Ratusz Marszałkowski w Krakowie (fot. org.)

Od czasu rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na tzw. Ratusz Marszałkowski w Krakowie minęły ponad trzy lata. Tyle bowiem trwały prace nad tym skomplikowanym projektem. Już dziś jednak wiadomo, że trud włożony w przygotowanie inwestycji się opłacił. Kiedy powstanie będzie najbardziej zaawansowanym urzędem publicznym w Polsce.

Zgodnie bowiem z założeniem inwestora obiekty już na etapie planowania poddawane zostały wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM, która zakończyła się przyznaniem budynkom certyfikatu na poziomie Excellent. Co to oznacza? – W Krakowie będziemy mieli pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych, co istotnie obniży koszty jego użytkowania – podkreślają architekci.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji, ogrzewania i schładzania budynku, a także wprowadzeniu inteligentnego systemu sterowania oświetleniem oraz pracą budynku a także licznym, innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym (jak kształtowanie bryły, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu) nowoczesny kompleks zużywał będzie o ponad 30 proc. mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Dzięki temu obiekty będą w pełni przyjazne zarówno pracującym w nich ludziom jak i odwiedzającym je interesariuszom.
Ratusz Marszałkowski w Krakowie (fot. org.)Ratusz Marszałkowski w Krakowie (fot. org.)
To bardzo istotne bowiem to właśnie uporządkowany urbanistycznie zamysł projektu oraz oszczędna w detal, prosta i przemyślana architektura, docenione zostały w konkursie. Dzięki niej budynki, które staną tuż przy Rondzie Grzegórzeckim mają w założeniu wpłynąć istotnie na poprawę jakości przestrzeni w tym miejscu.
Zagospodarowanie terenu na przedpolu budynków wzdłuż al. Powstania Warszawskiego zostało również w pełni powiązane z projektem placemakingowymi Superścieżka, który zakłada spójne zagospodarowanie terenu między rondami Grzegórzeckim i Mogilskim. Place i przestrzenie między budynkami wypełnią się miejscami siedzącymi oraz zieleńcami, a trakty wykończone będą z jasnych płyt granitowych redukując tzw. „heat island efect”. Dodatkowo zwiększyć ma ilość odbitego światła dziennego, wpadającego do wnętrz holi na parterze.
Istotnym elementem kompleksu będzie również przeszklone, aż trzykondygnacyjne atrium budynku od strony ronda, wpuszczające dużą ilość naturalnego światła dziennego o każdej porze dnia. Przed przegrzewaniem chroniło je będzie wyniesienie obiektu od południa.

Dachy budynków zaplanowano jako powierzchnie zielone i tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji i podlewania – przy czym zielone dachy dodatkowo pozwolą na retencjonowanie części wód deszczowych. Woda opadowa byłby także gromadzona w podziemnym zbiorniku w rejonie placu, służąc następnie do podlewania.
W pierwszym etapie zespół obiektów Urzędu Marszałkowskiego zaplanowano jako układ trzech budynków. Dwa z nich zajmą pomieszczenia urzędu a trzeci pomieści funkcje konferencyjne oraz usługowo zlokalizowane w przyziemiu oraz przedszkole na najwyższej kondygnacji.
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!