Od 16 do 18 czerwca, już po raz ósmy, mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający Stolicę Małopolski odkryją czar minionych wieków.

Jarmark Świętojański w Krakowie (fot. pras.)Jarmark Świętojański w Krakowie (fot. pras.)

Jarmark Świętojański - bo o nim mowa - będzie trzydniowym świętem pełnym aromatycznego jedzenia, spektakli, pokazów, korowodów, a przede wszystkim okazją do obcowania z historią Polski i Europy.

W piątek, pierwszym dniu Jarmarku Świętojańskiego, gdy swoje namioty rozstawią już rzemieślnicy, kramarze, kucharze i bractwa rycerskie, na Bulwarze Czerwieńskim król Henryk Walezy wyda bal dla swej narzeczonej Anny Jagiellonki. Fetę uświetnią występy halabardników, tancerzy, komediantów i pokazy dworskiej mody. Sobota także upłynie pod znakiem zabawy, gdyż pod Wawelem swoje imieniny będą świętować… Zygmunt Stary i Zygmunt August. W niedzielę na Jarmark, konno i w asyście żołnierzy przybędzie król Stefan Batory, by podziwiać występy zgromadzonych artystów i partię żywych szachów. A przez wszystkie dni Jarmarku ani na moment nie zabraknie rozchwytywanych patentów, spektakularnych pokazów konnych i tanecznych, a także mistrzów rzemieślniczych i rekonstruktorów - pasjonatów.

- Spodziewamy się gości z całej Polski. Krakowski Jarmark Świętojański to wyjątkowa impreza poświęcona czasom renesansu, a dzięki temu, że rozpocznie się w czerwcowy długi weekend da możliwość przyjazdu do Krakowa nawet z daleka. Zachęcamy do spędzenia tego czasu pod Wawelem – zachęca Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Róża Wollny, koordynator programowy Jarmarku Świętojańskiego, dodaje, że Jarmark próbuje przybliżyć współczesnym atmosferę i sposób życia mieszczan w XVI/XVII wieku. - Dlatego niezmiernie dbamy o zachowanie szczegółów historycznych, pokazujemy historię codzienności, przybraną scenami z życia dworu królewskiego.

Jarmarki były wielkimi wydarzeniami w średniowiecznych miastach. Odbywały się dorocznie, ale tylko w miejscowościach objętych specjalnym, królewskim przywilejem. Kraków ma wielowiekową tradycję przyciągania do siebie kupców, rzemieślników, komediantów i sztukmistrzów, którzy tłumnie zjeżdżali na wielkie, dwutygodniowe święta. Te były najbardziej spektakularne w czasach ostatnich Jagiellonów. Pod Wawelem mieszkali wtedy Polacy, Niemcy, Francuzi, Żydzi, Węgrzy i Włosi tworząc barwną mozaikę języków, kultur i strojów. Co więcej, wraz z królową Boną do Polski przybyło liczne grono ambasadorów renesansu, którzy zaszczepili w Polsce idee odrodzenia, przy okazji sadząc na polskim gruncie choćby kalafiory, pory i selery. Krakowskie jarmarki były więc szansą do rozrywki i zakupu najbardziej modnych ówcześnie towarów. Ta tradycja odżywa współcześnie właśnie dzięki Jarmarkowi Świętojańskiemu.

Ósma już edycja Jarmarku Świętojańskiego rozpocznie się 16 czerwca. Bohaterką pierwszego dnia będzie Anna Jagiellonka przygotowująca się do balu wydawanego dla niej w ogrodach zwierzynieckich przez Henryka Walezego. Motywem przewodnim będą warsztaty tańca, pokazy mody urozmaicane scenkami komedii dell'arte. Wieczorem pod Wawel przypłynie na barce fundacji Horyzont Zdarzeń -  Henryk Walezy, którego powita na nabrzeżu cały dwór.

W drugim dniu świętować będziemy imieniny królów Zygmuntów: Starego i Augusta - dziewięcioletniego, jeszcze przed koronacją. Z tej okazji zaplanowano rozmaite pokazy, a Orszak Wszystkich Bractw przejdzie przez Rynek Główny i będzie zachęcać mieszkańców miasta i turystów do wspólnej zabawy na Bulwarze Czerwieńskim.

W niedzielę 18 czerwca na Jarmark przybędzie, konno w asyście husarii, król Stefan Batory. Spotka się tu z żoną Anną Jagiellonką i wspólnie z wszystkimi bractwami będą świętować szczęśliwy powrót króla z wojny z Moskwą w Inflantach.

To tylko część historycznych atrakcji zaplanowanych w ramach tegorocznego Jarmarku. Na wszystkich gości czekać będzie codziennie mnóstwo atrakcji, występów, spektakli, warsztatów i koncertów. Przez wszystkie trzy dni otwarte będą także kramy i warsztaty rzemieślnicze. Tradycyjnie już nie zabraknie niespodzianek dla najmłodszych: będą mogli przyjrzeć się pracy powroźników, garncarzy, płatnerzy, drukarzy, drzeworytników i cyrulików. Chętni powalczą o patenty: jarmarcznika, podkuchennego królewskiego oraz drabanta, a także spróbować potraw, którymi posilano się w czasach zygmuntowskich.

Złoty Wiek na talerzu

- „Kulinarne dziedzictwo Polski jest bardzo bogate. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak różnorodna była dworska kuchnia w XVI wieku i jak różniła się od tego, co jadały niższe warstwy społeczne. Postaramy się to pokazać podczas Jarmarku Świętojańskiego” - mówi Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Rekonstrukcją kulinarną zajmować się będą m.in. Małgorzata Krasna-Korycińska, historyczka kulinariów, archeolożka i muzealniczka, czy Hanna i Paweł Lisowie, którzy odtwarzają receptury z czasów dawnych Słowian i podadzą potrawy na bazie soczewicy i kasz, a także pokażą, jak w dawnych czasach konserwowano żywność, a Anna Rumińska („Chwastożercy”) opowie o zastosowaniach dzikich roślin kuchni i ziołolecznictwie. Głód zaspokoić będzie można choćby brejami, brejkami i kutasikami w Kuchni Rycerskiej oraz daniami inspirowanymi kuchnią dworską renesansu.

W kuchni królowej Bony

Niecodzienna atrakcja czeka już od 9 czerwca na wszystkich smakoszy. Do 18 czerwca, w dziesięciu krakowskich restauracjach,  będzie można spróbować dań inspirowanych kuchnią czasów królowej Bony.

Szefowie kuchni w Albertinie, Białej Róży, Bistro 11, Filipa 18, Gościnnej Chacie, Stole, Twoim Kucharzu, Weselu, Wierzynku i Winestone nie poskąpią drogocennego szafranu, korzeni i sprowadzanych z słonecznej Italii produktów. W specjalnym menu znalazły się m.in. kapłon ze szparagami i kaszą królewską, perlica z dżemem z pomidorów i cebuli, szparagami i kaszą jaglaną, ossobuco z rogacza pieczone w sosie czosnkowo-jałowcowym na runie leśnym z ziemniaczkami, czy pieczony udziec z indyka z kasztanami z szafranem, migdałami i koprem włoskim w cytrusach oraz sosem miodowym.

Wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do czerwcowych spotkań z historią zachęcamy do udziału w dwóch spacerach z Mariuszem Wollnym – pisarzem, etnografem, twórcą niezwykle popularnego cyklu powieści o Kacprze Ryxie. 10 czerwca o godz. 10.00 zapraszamy do wędrówki pod hasłem „Sztuka i zbrodnia w renesansowym Krakowie, czyli dziwne i tragiczne losy Bartłomieja Berecciego, twórcy Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu”, a dzień później – w niedzielę 11 czerwca, także o godz. 10.00 – zapraszamy na spacer śladami „Sztuk tajemnych i czarnoksiężników w renesansowym Krakowie, czyli o wielkiej trójcy magów: Fauście, Twardowskim i Sędziwoju”.

(kbf)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!