Plac Powstańców Warszawy zmienił się nie do poznania. Przybyło zieleni, ławek dla dzieci są trampoliny i muzyczne zabawki.

Plac Powstańców Warszawy (fot. pras.)Plac Powstańców Warszawy (fot. pras.)

Plac Powstańców Warszawy zmienił się po budowie II linii metra. Przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych, pojawiła się mała architektura. Teraz na placu przybyło zieleni – drzew, krzewów, kwiatów. – Takiego placu chcieli mieszkańcy, miejsca gdzie można odpocząć, znaleźć chwilę wytchnienia – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Będzie to także plac na różne miejskie wydarzenia.

Na początku był mały projekt z Budżetu Partycypacyjnego

Projekt zgłoszony do Budżetu Partycypacyjnego  ,,Pogońmy plastikowe donice - wymiana betonowej nawierzchni między jezdniami pl. Powstańców Warszawy na zieleniec” zyskał głosy prawie 1650 mieszkańców. Zakładał on usunięcie betonowej nawierzchni placu między jezdniami Placu Powstańców Warszawy - z zachowaniem chodników w osiach przejść dla pieszych i przy pomniku Napoleona - wraz z plastikowymi donicami i zastąpieniu jej zieleńcem z łąką kwietną. Środki przewidziane na ten cel z budżetu partycypacyjnego wyniosły 80 320 zł. Realizacją projektu zajął się Zarząd Dróg Miejskich.

Krok drugi: konsultacje społeczne

Realizacja projektu była poprzedzona konsultacjami społecznymi. Uczestnicy konsultacji przychylili się do  pomysłu, by oprócz łąki kwietnej na placu Powstańców Warszawy pojawiły się również drzewa. Tu największym poparciem cieszył się pomysł wydzielenia terenu placu drzewami posadzonymi po jego obwodzie. W trakcie warsztatów dyskutowano, w jaki sposób pogodzić potrzebę wprowadzenia zieleni na teren placu z możliwościami jego użytkowania jako miejsca wydarzeń miejskich. Rada m.st. Warszawy zgodziła się na wyjście poza projekt z BP oraz całościową zmianę wyglądu placu i jego wizerunku. Oznaczało to przede wszystkim zwielokrotnienie kwoty pierwotnego budżetu, a sam projekt rozrósł się aż 14-krotnie (!) – do kwoty 1 137 002 zł.

Plac nie do poznania

Zmiany na placu Powstańców Warszawy widać gołym okiem. Ponad 1000 m kw. nawierzchni zmieniło się w zieloną łąkę kwietną, obsadzoną tysiącami kwiatów i bylin. Na placu pojawiło się też ponad tysiąc krzewów (wierzby purpurowej i wierzby rokity). Posadzono 25 lip srebrzystych, wysokich na 6,5-7 m. Drzewa zostały zasadzone w stalowych misach, dzięki czemu będzie je można przesadzić podczas planowanej w kolejnych latach budowy garażu podziemnego pod placem. Na placu pojawiły się także dodatkowe atrakcje: uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Powstał system zraszaczy, rozpylających wodną mgiełkę podczas upałów.

Ulica Świętokrzyska

Równolegle trwają prace na ul. Świętokrzyskiej, które zakończą się w trzecim kwartale. Droga do zazielenienia ulicy była podobna jak w przypadku pl. Powstańców Warszawy – modernizacja po budowie metra, pomysł zgłoszony do Budżetu Partycypacyjnego „Zielona Świętokrzyska” (wyceniony na 573 000 zł), konsultacje społeczne i rozszerzenie zakresu projektu, zwiększenie przez Radę m.st. Warszawy budżetu inwestycji. I tak, wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej pojawią się nowe drzewa: 190 platanów i 4 graby. Sadzone drzewa będą miały 8-9 metrów wysokości i obwód pnia 30-35 cm. Dla ochrony instalacji podziemnych przed korzeniami drzew, zastosowane zostaną ekrany przeciwkorzenne i rury osłonowe. Oprócz drzew rosnących w szpalerach, wzdłuż ulicy pojawią się też formy krzewiaste: 18 rozłożystych wiśni różowych o wysokości 2,5-3 m. Wzdłuż całej ulicy posadzone będą też żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz kilkanaście tysięcy bylin i kwiatów. W kilku miejscach zaaranżowane zostaną kąciki do siedzenia wśród zieleni, tzw. parklety. Przybędzie kilkadziesiąt dodatkowych ławek, część z nich będzie wyposażona w wygodne podłokietniki i oparcia. Przybędzie też koszy na śmieci i stojaków dla rowerów. Wszystko będzie kosztowało 4 987 172 zł.

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!