W strażnicy Państwowej Straży Pożarnej, przy ul. Płaskowickiej funkcjonariusze i władze samorządowe świętowali warszawski dzień strażaka.

Warszawski dzień strażaka (fot. pras.)Warszawski dzień strażaka (fot. pras.)

Podczas uroczystości uhonorowano dwóch mieszkańców, którzy zdobyli się na wyjątkowe akty odwagi oraz nagrodzono strażaków wyróżniających się w służbie.

Dwóch mieszkańców miasta wykazało się niezwykłą odwagą i szybką reakcją. Pierwszy z nich, Piotr Lenart, w kwietniu tego roku uratował na Kępie Potockiej 1,5-roczne dziecko. Chwila nieuwagi opiekunki spowodowała, że wózek stoczył się do wody Łachy Potockiej, a dziecko zaczęło się topić. Szybka reakcja przechodzącego obok p. Piotra i podjęta przez niego reanimacja uratowała dziewczynce życie.

Prezydent Warszawy podziękowała za ten niezwykły czyn, podkreślając, że w mieście jesteśmy narażeni na różne zagrożenia np. komunikacyjne. Ich ofiary zawsze powinny liczyć na pierwszą pomoc współmieszkańców, zanim na miejsce dotrze pogotowie i służby.

Podczas uroczystości byli obecni rodzice uratowanego dziecka, którzy także wyrazili olbrzymią wdzięczność panu Piotrowi.

Drugi z mężczyzn, Stanisław Rządkowski, w maju udzielił pomocy kobiecie, która wpadła pod wagon metra. Opatrzył ją i udzielił wsparcia psychicznego do czasu dotarcia ratowników. Za tę szybką i godną pochwały reakcje p. Stanisławowi podziękował także Jerzy Lejk, prezes Warszawskiego Metra.

- Bardzo dziękuję obu Panom za taką wspaniałą obywatelską postawę. Warszawa jest z was dumna! – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.


Podziękowania i gratulacje za wzorowe pełnienie służby od swoich zwierzchników oraz Prezydent Warszawy przyjęli także:

st. kpt. Daniel Łukawski - w lutym 2016 r odebrał telefon od mężczyzny w sprawie jego ojca, który stracił przytomność. Instruowany telefonicznie przez kpt. Łukawskiego syn prowadził skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową ojca do czasu przybycia ratowników. Dzięki doświadczeniu i opanowaniu strażaka możliwe było uratowanie życia człowieka.

asp. Zbigniew Maliszewski - w kwietniu 2017 r. także przez telefon instruował 40 - letniego mężczyznę z zawałem serca. Działanie to pozwoliło na szybkie dotarcie do chorego i udzielenie mu pomocy przez pogotowie.

mł. bryg. Zbigniew Staniszewski – przyczynił się do uratowania w październiku 2016 r. człowieka przysypanego ziemią w głębokim na 12 m wykopie przy ul. Kruczej, brał także udział w akcji gaszenia groźnego pożaru hali magazynowej przy ul. Matuszewskiej

mł. bryg. Grzegorz Kulesza, mł. ogn. Marcin Kruk - odznaczyli się odwagą podczas działań ratowniczych w marca 2017 r., polegających na zabezpieczeniu i stabilizacji, naruszonego przez silną wichurę krzyża na kościelnej wieży. Akcja była prowadzona na wysokości 50 m.

- Serdecznie gratuluję wszystkim dziś nagrodzonym, awansowanym i przyjętym do służby. Jestem dumna, że w stołecznej straży pożarnej pracują tacy funkcjonariusze. Zapewne dlatego warszawskie jednostki ratowniczo-gaśnicze to krajowa elita przynosząca chlubę naszemu miastu – powiedziała Prezydent Warszawy. 

 

Dofinansowanie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w 2017 r. wyniesie ponad 3 mln zł.

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!