W poniedziałek, 30 kwietnia upływa termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok.

Mieszkam w Warszawie, Rozliczam PIT w stolicy (fot. org.)Mieszkam w Warszawie, Rozliczam PIT w stolicy (fot. org.)

Miasto zachęca warszawiaków do płacenia podatków i przypomina, że na stołecznych podatników czekają liczne udogodnienia.

– Wpływy z PIT do budżetu są bardzo ważne dla budżetu miasta. Do miejskiej kasy trafia średnio ponad 3,5 tys. zł od każdego podatnika. Za te pieniądze Warszawa może funkcjonować i rozwijać się dla swoich mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Pamiętajmy, że jeśli oddajemy pieniądze fiskusowi, to te pieniądze do nas wracają. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kultury takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne.

Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają tutaj na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominają o płaceniu tutaj podatku. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy, stanowi blisko 1/3 budżetu miasta. Prognozy pokazują, że w 2018 r. wyniesie 5 mld 408 mln zł.

W Warszawie rozliczam PIT

W tegorocznej kampanii stołeczny ratusz zwraca uwagę na to, że te pieniądze, które płacimy w podatkach, do nas wracają. „Mój PIT w stolicy to moja nowoczesna komunikacja miejska, moje ścieżki rowerowe i place zabaw dla moich dzieci”. Tymi hasłami Warszawa zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i korzystają z różnych udogodnień, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach.

– Zachęcamy zwłaszcza nowych warszawiaków żeby rozliczali się w tym miejscu, gdzie się uczą, pracują i mieszkają – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Działania zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W 2016 r. Warszawa zyskała ponad 25,5 tysiąca nowych podatników. Co ciekawe, tak znaczący przyrost utrzymuje się już od kilku lat. W 2015 r. przybyło ponad 20 tys. osób rozliczających w stolicy swój podatek, a w 2014 r. – ponad 21 tys.

Jak rozliczyć PIT w Warszawie?

To proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy.

Warto płacić podatki w stolicy

Już od kilku lat miasto zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą mniej za bilety długookresowe, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta Warszawiaka. Uprawnienia są wgrywane na Warszawską Kartę Miejską i inne elektroniczne nośniki jako Karta Warszawiaka lub Karta Młodego Warszawiaka. Z Karty Warszawiaka korzysta ponad 367 tys. warszawiaków i warszawianek. Na posiadaczy kart czeka już blisko 200 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, księgarnie, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe.

Można m.in. otrzymać 60 proc. zniżkę na kurs języka angielskiego, 50 proc. ulgę na wybrane usługi medyczne, kupić taniej bilety do muzeów i kin (od 3 do 10 zł), czy dostać 20 proc. bonifikatę na wspinaczkę w parku linowym.
Trwają prace nad rozwojem programu. Obecnie miasto prowadzi dialog techniczny z czołowymi firmami działającymi w branży programów lojalnościowych w Polsce.

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!