W niedzielę, 11 marca, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, podobnie jak przed dziewięćdziesięcioma laty, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.

Obchody 90-lecia Warszawskiego ZOO (fot. org.)Obchody 90-lecia Warszawskiego ZOO (fot. org.)

Wtedy po raz pierwszy, teraz jubileuszowo. Obchody szczególnego święta zoo towarzyszyć będą warszawiakom aż do końca roku.

– Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląda ogrodu, ale  także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna.

– Na świecie ginie przyroda, giną poszczególne gatunki, ale giną też całe środowiska. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. My jednak, jako ogród zoologiczny, staramy się uratować chociaż poszczególne gatunki, które są  zagrożone wymarciem lub te które już wymarły w naturze. Taka jest nasza rola – powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Nasze działania opierają się na pięciu filarach, które są wspólne dla wszystkich współczesnych ogrodów zoologicznych. To hodowla, edukacja, badania naukowe, rehabilitacja, a także rekreacja, bo proszę pamiętać, że rokrocznie odwiedza nas ponad 700 tysięcy gości – dodał.

To właśnie z myślą o wielotysięcznej rzeszy gości i wiernych bywalców ogrodu przygotowano kalendarz pełen hucznych wydarzeń jubileuszowych. Pierwsze z nich już w niedzielę, 11 marca.

– Każdy z miesięcy tego roku będzie miał swojego zwierzęcego bohatera, którego mieszkańcy będą mogli poznać nie tylko z imienia, ale także zgłębić jego historię. Całość obchodów będzie jednak nierozerwalnie związana z promowaniem idei działania nowoczesnych ogrodów zoologicznych, tj. ochroną ginących gatunków – mówiła Anna Tadra z działu marketingu warszawskiego ogrodu.

Marcowym obchodom patronował będzie Jamir, irbis śnieżny, a w kwietniu poznamy natomiast wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. W kwietniu również w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, zainaugurowana zostanie wyjątkowa wystawa przybliżająca historię warszawskiego ogrodu.

– Honorowe miejsce na wystawie zajmie obraz namalowany ręką szympansicy Lucy. Konserwatorzy malarstwa, którzy mieli okazję oglądać to płótno byli pod wrażeniem ekspresji Lucy – mówiła Anna Mizikowska, kuratorka wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi i dodała – Wystawa przygotowana jest szczególnie pod kątem dzieci, które będą mogły poznać przede wszystkim niezwykłe historie zwierząt, jakie naprawdę zdarzyły się w warszawskim ogrodzie. Nie zabraknie również wyjątkowych atrakcji przygotowanych w związku z „Dziką Praską Nocą Muzeów”.

Wystawa czasowa, poświęcona historii warszawskiego ogrodu zoologicznego prezentowana będzie od 18 kwietnia do 17 września 2018 roku. Opowieści z dawnych lat nie zabraknie również w samym zoo.

– Wzdłuż płotu, od strony ulicy Ratuszowej, zawiśnie wystawa wyjątkowych zdjęć, która przybliży ludzi, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku tworzyli, pracowali, ale też odwiedzali warszawskie zoo. Należy bowiem przypomnieć, że ogród już od samego początku cieszył się niezwykłą sympatią warszawiaków. Tak jest z resztą do dziś – cieszyła się Agata Borucka, kierownik działu dydaktycznego stołecznego zoo. – Specjalnie dla warszawiaków przygotowaliśmy w roku jubileuszowym liczne spacery dydaktyczne po ogrodzie, konkursy i atrakcje. Nie zabraknie nas również na innych wydarzeniach miejskich, gdzie będziemy promować ogród i jego rolę.

Warszawskie zoo ogłosiło także 11 marca Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych, a do promocji swojego jubileuszu zaprosiło wiele znanych osób, a także firm i instytucji.

– Wydana zostanie szczególna książka opowiadająca wyjątkowe historie naszych podopiecznych, m.in. miłości Patricka i Kimberley, której owocem szympans Frodo. Wyemitowana została również seria okolicznościowych znaczków pocztowych, a ambasadorami obchodów została ekipa Zoo Team, która tworzą m.in. aktorzy. Pierwszy firm z udziałem Wojciecha Majchrzaka i jego córki już promuje ogród – uzupełniła Anna Tadra.

Elementem obchodów jest również konkurs na projektu muralu, który ozdobi mur ogrodu od strony rodna Starzyńskiego.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!