Już w najbliższą sobotę, 14 października, odbędzie się pierwszy z cyklu spacerów pod hasłem „Na_prawa zieleni”.

„Na_prawa zieleni” (fot. org.)„Na_prawa zieleni” (fot. org.)

W ich trakcie urzędnicy wspólnie z mieszkańcami Pragi-Północ będą rozmawiać na temat problemów i potrzeb związanych z kształtowaniem zieleni na terenach rewitalizowanych.
– Chcemy wsłuchać się w głos mieszkańców i w terenie określić problemy, poznać potrzeby i sprawdzić uwarunkowania do tytułowej „na_prawy zieleni”. W przyszłości wnioski ze spacerów posłużą nam także do rozwoju terenów zieleni – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i dodaje – W pierwszym etapie chcemy skupić się na zieleni przyulicznej i zdefiniować miejsca, które wymagają pilnej interwencji np. poprzez uzupełnienie szpaleru drzew.

Pierwsze spacery przeprowadzone zostaną na terenie Pragi-Północ. Zaplanowane zostały trzy spotkania, z podziałem na podobszary:
• sobota, 14 października – Nowa Praga – zbiórka u zbiegu al. Solidarności i ul. Targowej, przed siedzibą PKP;
• niedziela, 22 października – Szmulowizna – zbiórka u zbiegu ul. Kijowskiej i Markowskiej;
• sobota, 28 października – Stara Praga – zbiórka u zbiegu ul. Ząbkowskiej i Targowej.
Każdy ze spacerów będzie się rozpoczynał o godz. 10.00 i potrwa około 4 godzin.

Dzięki zebranym podczas spacerów informacjom w pierwszej kolejności zostaną wypracowane rozwiązania służące wykonaniu nasadzeń przyulicznych, a w dalszej perspektywie mające na celu rewitalizację terenów zieleni na pozostałych obszarach – w porozumieniu z innymi właściwymi jednostkami.
„Na_prawa zieleni” jest częścią działań w ramach realizacji celu „Podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz rozwój społeczno-gospodarczy na obszarze priorytetowym „Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku”.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?
Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Jesień z warszawskimi legendami
Małych i dużych mieszkańców zapraszamy na kolejną edycję „Warszawskich opowieści, czyli spotkań z legendą w ratuszu”. To niezwykłe połącznie niezwykłego miejsca, ciekawych opowieści i oryginalnych warsztatów. Wstęp bezpłatny.
Sobotnie spotkania odbywają się w stołecznym ratuszu przy pl. Bankowym 3/5, na sali 131 na pierwszym piętrze (mimo trwającego remontu dziedzińca wejście główne do urzędu jest czynne).

Dla dzieci 6 - 9 lat
•  14 października i 4 listopada, w godz. 11.00-13.00 oraz 2 grudnia 11.00-14.30 – spektakl teatru lalek oraz warsztaty plastyczne.
Dla dzieci 2,5 - 6 lat
•  28 października i 18 listopada w godz. 11.00-13.00 oraz 9 grudnia 11.00-14.30– spektakl teatru lalek oraz warsztaty plastyczne.

Przedstawienie „Wars i Sawa” w wykonaniu teatru Lalek Igraszka, powstał na podstawie opowiadania Wandy Chotomskiej pod tym samym tytułem:
Dawno temu Polskę pokrywała nieprzebyta puszcza, pełna dzikiej zwierzyny, a ludzie mieszkali w maleńkich osadach. W jednej z nich, na brzegu Wisły, mieszkał młody rybak Wars. W owej krainie żył także zły czarodziej, który gardził wszystkimi stworzeniami, a najbardziej na świecie nienawidził ptaków. Mieszkała tam również piękna Sawa, która właśnie ptaki kochała najmocniej …”.
W legendzie o powstaniu Warszawy wystąpią teatralne lalki, a historia opowiadana będzie z wykorzystaniem autorskich piosenek i dźwięków, które pozwolą zagłębić się dzieciom w świat prastarej baśni.
Po przygodach z warszawskimi legendami młodych widzów czekają warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi będą mogli samodzielnie wykonać postaci Warsa, Sawy albo czarodzieja.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!