Zakończyła się budowa nowego wybiegu dla dzikich kotów. Inwestycja kosztowała ponad 2,4 miliona złotych.

Pantera śnieżna - Jamir (fot. pras.)Pantera śnieżna - Jamir (fot. pras.)

Nowi lokatorzy stołecznego ogrodu zoologicznego to dwulatki Jamir i Ayana.
Po kilku latach przerwy pantery śnieżne, zwane też irbisami Uncia uncia, ponownie zamieszkają w warszawskim zoo. Samiec już przyjechał, a niedługo pojawi się również samica.
- Dzisiaj udostępniamy warszawiakom nie tylko kolejną atrakcję turystyczną i rekreacyjną. Otwarcie nowego wybiegu dla panter śnieżnych przede wszystkim wpisuje się w misję, jaką jest ochrona gatunków zagrożonych – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Nowe lokum dla drapieżnych kotów mieści się przy alei głównej, w sąsiedztwie lwów i tygrysów. Forma wybiegu, czyli skały oraz zieleń, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywały do naturalnych siedlisk panter śnieżnych – terenów górskich, trawiastych i leśnych środkowej Azji. Pantery śnieżne lato spędzają w górach, a zimą schodzą na tereny leśne. Wszystkie formy skalne budujące wybieg zostały wykonane w technologii sztucznej skały.

W skład kompleksu dla panter śnieżnych wchodzi budynek hodowlany bez dostępu dla publiczności oraz dwa zewnętrzne wybiegi z oczkami wodnymi. Całość przykryta jest lekką siatką zabezpieczającą przed ucieczką zwierząt, które mogłyby wspinać się na rosnące na wybiegu drzewa. Przed częścią dla zwiedzających znajdują się dwa place ze skałami stanowiące wizualne połączenie wybiegu z resztą ogrodu. Całość zlokalizowana jest na terenie o powierzchni 2 tys. m². Zwierzęta będzie można obserwować m.in. przez szyby wglądowe. Do miejsc widokowych zapewniono bezprogowy dojazd dla osób z niepełnosprawnościami.

Pantera śnieżna jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W naturze żyje zaledwie ok. 3 tys. osobników. Z uwagi na wykorzystywanie irbisów w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, handel futrami i rozproszenie populacji – ich liczebność spada w zastraszającym tempie. W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje niespełna 600 osobników. Wśród nich jest para z warszawskiego zoo, która bierze czynny udział w walce o przetrwanie tego gatunku – poprzez udział w programie hodowlanym (EEP).
Wybieg dla panter śnieżnych (fot. pras.)Wybieg dla panter śnieżnych (fot. pras.)
Weekend z atrakcjami
Do niedzieli, 20 sierpnia dla odwiedzających Miejski Ogród Zoologiczny przygotował specjalny program. W związku z otwarciem nowego wybiegu dla panter śnieżnych będzie można wziąć udział w spacerach śladami dzikich kotów, podczas których przewodnicy opowiedzą o kocich mieszkańcach zoo. Ponadto odbędą się warsztaty, na których dzieci będą mogły poznać wiele ciekawostek na temat pantery śnieżnej, jej zwyczajów oraz przygotować, ozdobić i zabrać ze sobą figurkę irbisa.

Pozostałe inwestycje w zoo
Trwa remont alei głównej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Dzięki przeprowadzonym pracom komunikacyjny „kręgosłup” stołecznego ogrodu stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a wokół niego pojawi się mała architektura i nowa roślinność. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na połowę 2018 r.
Na finiszu znajduje się budowa siedliska dla żółwi błotnych. Jeszcze w tym roku w warszawskim ogrodzie zoologicznym powstanie specjalny wybieg wraz z oczkiem wodnym, który umożliwi wzrost populacji tego gatunku gada.
Z kolei w styczniu 2017 r., Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie 11 wolier rehabilitacyjnych dla zagrożonych ptaków.
Planowana jest również budowa nowego wejścia do zoo. Powstanie ono od strony ulicy Jagiellońskiej na wysokości placu Hallera.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!