W Katowicach od kilku tygodni trwają intensywne prace przygotowawcze do rozpoczęcia nowego sezonu rowerowego.

Ruszył sezon rowerowy w Katowicach (fot. pras.)Ruszył sezon rowerowy w Katowicach (fot. pras.)

Rowery przyjechały już do Katowic, które zostały przetransportowane na stacje i uruchomione w niedzielę, tj. 1 kwietnia. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. Zadebiutowała w 2015 roku, gdy testowano trzy wypożyczalnie. Rok później było ich już 11, a w 2017 roku – 35, z czego 10 sponsorskich. Sezon rowerowy rozpoczyna się szybciej niż w roku ubiegłym – tj. z początkiem kwietnia, a zakończy się po jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń miejskich – grudniowym Szczycie Klimatycznym COP 24.
- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia – by poza mieszkańcami mogli z niego także korzystać goście Szczytu Klimatycznego. Będzie to świetna okazja, by popularyzować korzystanie z roweru na przełomie jesieni i zimy - mówi prezydent Marcin Krupa. – W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym – dodaje prezydent.
System wypożyczalni rowerów w tym roku zostaje uruchomiony dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. Wtedy to uruchomionych zostanie 40 stacji z ponad 300 rowerami. Rozbudowa systemu czeka nas 1 czerwca – gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego oraz jedna stacja realizowana w ramach wniosku budżetowego.
 
WSPÓŁPRACA Z BIZNESEM

W tym roku aż 15 wypożyczalni rowerów to tzw. stacje sponsorskie. – Wspólnie pokazujemy, że współpraca miasta Katowice z biznesem, uczelniami czy centrami handlowymi ma wymierny efekt dla naszych mieszkańców. Te 15 dodatkowych stacji rowerowych znacząco podnosi możliwości mieszkańców Katowic w zakresie podróżowania po mieście – podkreśla Marcin Krupa. – Jednocześnie dziękuję wszystkim naszym partnerom za otwartość i przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego tworzenia sieci rowerowej w Katowicach – dodaje prezydent Marcin Krupa.
- City by Bike to system jedyny w swoim rodzaju. Dzięki zaangażowaniu miasta, rowerzystów głosujących na projekty budżetu obywatelskiego, a także sponsorów z każdym rokiem mieszkańcy i turyści zyskują dostęp do kolejnych stacji i rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by Bike. - W Katowicach udział naszych partnerów biznesowych w tworzeniu systemu jest imponujący. Galerie handlowe, parki biznesowe, deweloperzy, a nawet uczelnie i od tego roku PKN ORLEN dzięki rowerom miejskim wzmacniają sprzedaż, ułatwiają dojazd pracownikom, mieszkańcom i klientom – dodaje.
Partnerzy w swoich wypowiedziach także podkreślają, że inwestycja w system rowerów miejskich się opłaca:
- Z możliwości wypożyczania rowerów przy stacji rowerowej „Politechnika Śląska” w Katowicach korzystali w ubiegłym sezonie głównie studenci naszej uczelni, ale także okoliczni mieszkańcy oraz osoby pracujące w centrum Katowic. Z informacji, jakie otrzymaliśmy, w trakcie roku akademickiego każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie. Korzystanie ze stacji rowerowej jest bardzo wygodne, a nasi studenci mogą dzięki niej szybko i ekologicznie przemieszczać się po centrum miasta. To także znakomita okazja do tego, by zażyć choć odrobinę aktywności fizycznej pomiędzy zajęciami – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
- Doświadczenia ubiegłego roku potwierdziły, że miejskie stacje rowerowe cieszą się ogromną popularnością. W związku z tym po raz kolejny uruchamiamy wypożyczalnię na Osiedlu Franciszkańskim, udostępniając ją mieszkańcom Ligoty i gościom dzielnicy. Zapraszamy do korzystania z niej rodziny, młodzież, studentów – wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas albo najzwyczajniej chcą szybko dostać się do pobliskiej stacji kolejowej czy Parku Zadole. Gwarantujemy, że w jednym z najbardziej zielonych rejonów Katowic, przejażdżki jednośladem sprawią frajdę najmłodszym i dadzą przyjemność starszym rowerzystom. Startując z naszego osiedla do wyboru jest kilka ciekawych tras, które można dostosować do wieku i kondycji rowerzystów. Zachęcamy do wypożyczeń i trzymamy kciuki za kolejny udany sezon - komentuje Bartłomiej Stuła, dyrektor ds. sprzedaży TDJ Estate.
- Po zeszłorocznym sukcesie sieci wypożyczalni rowerów w Katowicach i dużej popularności stacji zlokalizowanej przy Centrum Handlowym 3 Stawy bez wahania podjęliśmy decyzję o kontynuacji współpracy. Bliskość terenów zielonych i sieć tras rowerowych wokół powoduje że staliśmy się miejscem wypadowym na rowerowe wycieczki po Dolinie Trzech Stawów i dalej na Nikiszowiec czy południe Katowic. Mieszkańcy zostawiają u nas auta i całymi rodzinami czy ze znajomymi wybierają się na wycieczkę – mówi Agnieszka Nizio, Dyrektor CH 3 Stawy.
W Skanska planujemy i budujemy nasze biurowce tak, aby były integralną częścią miasta. Jednocześnie zachęcamy naszych najemców do korzystania z rowerów, które na wzór miast takich jak Kopenhaga, stały się bardzo popularnym środkiem transportu dla pracowników centrów biurowych w Polsce. Widać to po naszym projekcie Silesia Business Park gdzie rano stacja roweru miejskiego bardzo szybko się zapełnia, a popołudniu pustoszeje - mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.
- Statystyki z ubiegłego roku potwierdzają, że inwestycja w stacje to strzał w dziesiątkę, dlatego zdecydowaliśmy się, że dalej będą działały w dwóch lokalizacjach. Rower miejski to świetny środek lokomocji, do którego nie trzeba przekonywać - Janusz Olesiński, prezes zarządu Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

WYKONAWCA I KOSZTY

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o. Całościowy koszt projektu zawierający dzierżawę urządzeń, rowerów oraz serwis wyniesie 1,2 mln zł. W Katowicach system utworzyła firma Nextbike, która również w ubiegłym roku realizowała ten projekt dla miasta. Warto podkreślić, że z systemu na tym samym kontem można korzystać także w innych miastach, np. w metropolii są to Gliwice i Sosnowiec.

JAK PROSTO WYPOŻYCZYĆ ROWER?

1. Należy wejść na stronę http://citybybike.pl/ lub http://nextbike.pl/ i zarejestrować się podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy - mailowy i domowy. Należy też wpłacić 10 złotych na swoje rowerowe konto (kwota ta będzie wykorzystana na wypożyczanie rowerów).
2. Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk „wypożycz”, a następnie postępuje zgodnie z poleceniami terminala – podając swój numer telefonu (który jest loginem) oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin.
3. Kolejny krok to wybranie numeru roweru (jest on wypisany na ramie) na terminalu i po usłyszeniu sygnału dźwiękowego – można wypiąć rower z elektrozamka.
4. Proces zwrotu jest prostszy, bo wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi poprawność wykonania operacji.

LOKALIZACJE STACJI

Stacje miejskie – 25 (uruchamiane z początkiem kwietnia)
1. Giszowiec – Plac pod Lipami
2. Murcki – Park Murckowski
3. Witosa – Plac Herberta
4. Szopienice – Plac Powstańców Śląskich
5. Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor”
6. Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
7. Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu
8. Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej
9. Strefa kultury nad NOSPR – parking
10. Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej
11. Rynek koło CIT
12. Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej
13. Załęże - Skwer S. Barei
14. Biblioteka Śląska - przy Parkingu
15. Park Kościuszki - główne wejście od A4
16. Bogucice przy szpitalu
17. Kokociniec przy SP 67
18. Ligota Medyków
19. Ligota - Skwer Bolesława Szabelskiego
20. Ligota - Dworzec PKP
21. Ligota - ul. Wczasowa
22. Zadole - przy kościele
23. Ochojec - przy V LO
24. Piotrowice - przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej
25. Piotrowice - przy SP 27


Stacje sponsorskie – 11 (uruchamiane z początkiem kwietnia)
1. Osiedle Franciszkańskie - TDJ Estate
2. Silesia Business Park – SKANSKA
3. ul. Krasińskiego 8 - Politechnika Śląska
4. ul. Kraśnickiego 14 - TBS Katowice
5. Zawodzie - przy Saint Etienne 1 - TBS Katowice
6. Silesia City Center
7. Centrum Handlowe 3 Stawy
8. Green Park
9. GPP Business Park
10. Murapol Mariacka
11. Murapol Chorzowska


Stacje sponsorskie – 4 (uruchamiane w ciągu kilku najbliższych tygodni)
12. ORLEN Murckowska 5
13. ORLEN Piotrowicka 94
14. ORLEN Bocheńskiego 64
15. ORLEN Al. Roździeńskiego 194


Stacje miejskie – w ramach Budżetu Obywatelskiego (11) oraz realizacji wniosku budżetowego (1), które zostaną uruchomione 1 czerwca br.:
1. Plac Wolności - Śródmieście
2. Część chodnika przy markecie "Piotr i Paweł" na wysokości przystanku autobusowego - Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
3. Plac przy sklepie "Społem" między ulicami Drozdów, Szczygłów i Jaskółek - Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
4. Przy ul. Witosa i Rataja (lub lokalizacja alternatywna przy ul. Grabskiego) – os. Witosa
5. Osiedle im. Jerzego Kukuczki (Skwer Koszycki) – Bogucice
6. U zbiegu ulic Szopienickiej, św. Anny oraz Giszowieckiej – Nikiszowiec
7. W okolicy osiedla Murapol na wysokości adresu ul. Bażantów 41a - Kostuchna
8. Przy tzw. starszym Bażantowie w okolicach Piotra i Pawła oraz centrum sportowego, ul. Bażantów 2 - początek ulicy, przy parkingach, przy ścieżce rowerowej - Kostuchna
9. W okolicach przystanku autobusowego przy restauracji Anna Maria, okolice ul. Szarych Szeregów 38 a 40 - Kostuchna
10. "Centrum" Kostuchny przy przystanku autobusowym przy ul. Boya Żeleńskiego 74a
11. Na terenie przylegającym do tzw. Starego Mostu w Podlesiu
12. Plac Gwarków – skrzyżowanie ul. Katowickiej z Al. W.Korfantego
(UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!