Przegląd "Przestrzeń Obrazu" jest jedynym przeglądem filmów o tematyce żydowskiej w Małopolsce.

Przegląd filmów „Przestrzeń Obrazu” (fot. org.)Przegląd filmów „Przestrzeń Obrazu” (fot. org.)

Pilotażowa edycja przeglądu odbyła się w 2015 roku w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Edycja 2016 i 2017 przyniosła już dwukrotnie więcej filmów i widzów i projekcje także poza Krakowem.

Proponowane filmy odejmują tematykę dziedzictwa żydowskiego, skomplikowanych relacji polsko-żydowskich, poszukiwania własnej tożsamości, życia społeczności żydowskiej na świecie. Filmy zaplanowane na 2018 w większości prezentowane i nagradzane były na największych filmowych festiwalach w Europie i prezentowane premierowo w 2017 na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, organizowanym przez fundacje Kamera Dawida (partner projektu).
W ramach przeglądu zaprezentowane będą zarówno dokumenty jak i filmy fabularne.

PROGRAM

24.06.2018  niedziela
21:00  Przestrzeń Obrazu na Letnim Projektorze:  MENASHE
reż. Joshua Z Weinstein, USA 2017, 82’
Język: jidysz. Napisy: polskie i angielskie

Dramat społeczny ukazujący walkę ortodoksyjnego Żyda - wdowca (Menashe Lustig) o prawo do wychowywania syna. Uniwersalny obraz relacji ojca i syna zagubionych w świecie konwenansów i nakazów społecznych. Menashe to pierwszy od czasów wojny film nakręcony w jidysz. Grają w nim mieszkańcy chasydzkiej dzielnicy Borough Park na Brooklynie. Kamera Dawida 2017.
BERLINALE 2017, SUNDANCE FF 2017, NOWE HORYZONTY 2017, LOS ANGELES JFF 2017.

25.06.2018 poniedziałek
19.00 DROGA ASZERA, reż. Matan Yair, Izrael/Polska 2017, 92’
Język: hebrajski. Napisy: polskie i angielskie
Impulsywna natura przysparza 17-letniemu Aszerowi wielu kłopotów. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy, tymczasem dzięki nauczycielowi literatury Ramiemu Aszer odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia... Grand Prix – Kamera Dawida 2017.
JERUSALEM FILM FESTIVAL 2017 - NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY AKTOR (ASHER LAX), NAJLEPSZE ZDJĘCIA (WYRÓŻNIENIE DLA BARTOSZA BIEŃKA); 7 NOMINACJI I IZRAELSKI OSCAR 2017 (AMI SMOLARTCHIK), NOWE HORYZONTY 2017, CANNES 2017

21.00  1945, reż. Ferenc Török, Węgry 2017, 91’
Język: węgierski. Napisy: polskie, angielskie
Nakręcona w czerni i bieli przypowieść o relacjach żydowsko-węgierskich tuż po zakończeniu wojny. Piękny, letni dzień, miasteczko przygotowuje się do ślubu syna poważanego urzędnika. Na stacji pojawia się dwóch nieznajomych Żydów. Ich przybycie uwalnia uśpione demony i rozbudza w mieszkańcach lęk o przejęte majątki... Kamera Dawida – Nagroda Publiczności 15. WJFF.
BERLINALE 2017 - NAGRODA PUBLICZNOŚCI, SAN FRANCISCO JFF 2017 - NAJLEPSZY FILM, VIENNA JFF - NAGRODA PUBLICZNOŚCI, NOWE HORYZONTY 2017

26.06.2018 wtorek
19.00  FOXTROT, reż. Samuel Maoz, Izrael/Niemcy/Francja 2017, 108’
Język: hebrajski. Napisy: polskie
Surrealistyczny dramat izraelskiej rodziny. Żandarmi informują Feldmannów o śmierci syna Jonathana na opuszczonym posterunku wojskowym. Małżeństwo musi stawić czoła armii krewnych i urzędników. Daphna przeżywa żałobę w milczeniu, a frustracja Michaela narasta. Jego gniew przybiera coraz bardziej absurdalne formy – podobnie jak doświadczenia Jonathana... W roli głównej Lior Aszkenazi, gwiazda czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino. Kamery Dawida 2017.
MFF W WENECJI 2017 – SREBRNY LEW, INTERNATIONAL TORONTO FF 2017, CAMERIMAGE 2017, 8 IZRAELSKICH OSCARÓW (OPHIR 2017)

21.00  IZRAEL OCZAMI PISARZY, reż. William Karel, Blanche Finger , Francja 2017, 53’
Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie, angielskie
70 lat po powstaniu Państwa Żydowskiego izraelscy pisarze – m. in. Amos Oz, David Grossman, Zeruya Shalev i Avraham B. Yehoshua – przyglądają się swojej ojczyźnie. W ich książkach znajdują odzwierciedlenie problemy, z którymi zmaga się kraj: konflikt z Palestyńczykami, bliskość terytoriów okupowanych, brzemię przeszłości, projekt syjonistyczny, religia, wojsko, napięcia społeczne i spory o ziemię. Wyjątkowe spojrzenie na Izrael i jego bolączki.

27.06.2018  środa
19.00 MOOS, reż. Job Gosschalk, Holandia 2016, 91’
Język: niderlandzki. Napisy: polskie, angielskie
Podczas Chanuki w domu nieśmiałej Żydówki z Amsterdamu niespodziewanie pojawia się przyjaciel z dzieciństwa. Jego powrót z Izraela wywraca świat dziewczyny do góry nogami. Moos uświadamia sobie, że musi zacząć podążać za swoimi marzeniami. Rozpoczyna naukę w szkole artystycznej i na przekór przeciwnościom losu stara się rozwijać swój talent i realizować ambicje. Urocza komedia opowiadająca o potędze ludzkich pragnień. Kamera Dawida 2017.
LOS ANGELES JEWISH FF 2017, SAN FRANCISCO JEWISH FF 2017, UK JEWISH FF 2017, PHILADELPHIA JEWISH FF 2017

21.00   W POSZUKIWANIU IZRAELSKIEJ KUCHNI, reż. Roger Sherman, USA 2016, ’94
Język: angielski  Napisy: polskie
Kulinarny portret współczesnego Izraela. Wspólnie z szefami kuchni, rolnikami, producentami win i serowarami poznajemy ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael. Przewodnikiem po filmie jest Michael Salomonov, szef kuchni i właściciel restauracji Zahav nagrodzonej James Beard Award, autor książki kucharskiej Zahav: A World of Israeli Cuisine, bestsellera New York Timesa.

28.06, czwartek
19.00 Perecowicze, reż  S. Grünberg , 90’  
Film opowiada historię uczniów jedynej żydowskiej szkoły w powojennej Polsce im. I.L. Pereca, która została w 1969 r. zamknięta w wyniku antysemickich wydarzeń Marca ‘68. Większość uczniów i absolwentów musiała zaczynać nowe życie na obczyźnie. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem - rodziną, której nigdy nie mieli. Ten film opowiada więc o niezwykłej grupie ludzi, która żyła w sercu powojennej Łodzi, i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić. Po latach wciąż trzymają się razem, chociaż mieszkają na różnych kontynentach.
Wśród absolwentów tej szkoły znajduje się światowej sławy architekt Daniel Libeskind (Michael Lee Chin Crystal w ROM w Toronto) oraz laureat wielu nagród, pisarz Henryk Grynberg („Uchodźcy / Refugees”).”
 
21.00  Vitch, reż. Sigal Bujman, USA/Australia/Francja/Niemcy/Izrael/Polska 2017, 77’

Córka opowiada historię kontrowersyjnych wyborów, które musiał podjąć jej ojciec, żydowski artysta pochodzący z Polski, aby przeżyć Zagładę. Eddie Vitch (własc. Ignacy Lewkowicz) był utalentowanym karykaturzystą i mimem. Jego rysunki przedstawiające największe gwiazdy Hollywood są już ikoną karykatury. W latach 30. XX wieku został deportowany ze Stanów Zjednoczonych z powrotem do Europy. Tam Vitch odniósł ogromny sukces jako mim. Kiedy Niemcy najechały Francję w roku 1940, Vitch występował w Paryżu. Tam właśnie widzieli go hitlerowscy oficerowie, którzy natychmiast, z rozkazu Ministerstwa Propagandy, wysłali go na występy do Niemiec. Przez całą wojnę Vitch występował na najważniejszych i najbardziej prestiżowych scenach Niemiec przed Gestapo i elitami III Rzeszy. W dokumentach zapisane było jego właściwe nazwisko, Lewkowicz - zdecydowanie żydowskie nazwisko. Nigdy się nie krył ze swoim pochodzeniem, był na piedestale. Czyżby naziści go chronili?
Film odkrywa tajemnice życia Vitcha i to, jaki wpływ mają one na dzisiejsze życie jego potomków.

Link do wydarzeń na FB:
https://www.facebook.com/pg/zydowskiemuzeumgalicja/events/?ref=page_internal

Galicia Jewish Museum / Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18, Kraków
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy