W Krakowie trwają zdjęcia do filmu Agnieszki Holland – politycznego thrillera „Gareth Jones”.

Producent filmu - Stanisław Dziedzic (fot. Artur Rakowski/Kronika24.pl)Producent filmu - Stanisław Dziedzic (fot. Artur Rakowski/Kronika24.pl)

Młody dziennikarz Gareth Jones zyskał sławę, opisując swoje spotkania z Hitlerem. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu. Ma nim być sowiecka „utopia” i gwałtowna modernizacja Związku Radzieckiego – palące kwestie, będące na ustach całego świata. Aby gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy w celu przeprowadzenia wywiadu z samym Stalinem.

Na miejscu poznaje Adę Brooks, dziennikarkę pracującą dla New York Times. Dzięki niej odkrywa, że cała prawda o reżimie Stalina jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones postanawia przechytrzyć Sowietów i udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. W jej trakcie jest światkiem niewyobrażalnych okrucieństw i widzi prawdziwą naturę „utopi”, w której miliony głodują, bo całe zboże jest sprzedawane za granicę celem sfinansowania industrializacji imperium.

Po powrocie do Londynu Jones publikuje artykuł ukazujący horror, którego był świadkiem. Publikacja jest jednak wyciszana i podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę.
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy