KALENDARIUM 

Poprzedni Czerwiec Następny
Pon Wt Śr Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1  
2  
22  
25  
28  
1

Pod patronatem 

Podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Złotą Palmę otrzymał dramat familijny "Manbiki Kazoku" ("Złodziejaszki") japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy.

„Zimna wojna” (fot. Łukasz Bąk)„Zimna wojna” (fot. Łukasz Bąk)

Najlepszym reżyserem został Paweł Pawlikowski za film "Zimna wojna".

Festiwal Filmowy w Cannes 2018 - nagrody:

Złota Palma 2018 dla filmu "Manbiki Kazoku" ("Złodziejaszki") w reżyserii Hirokazu Koreedy
Najlepszy reżyser - Paweł Pawlikowski za film "Zimna Wojna" (Cold War)
Najlepsza aktorka - Samal Yeslyamowa za rolę w filmie "Ayka"
Najlepszy aktor - Marcello Donte za rolę w filmie "Dogman"
Najlepszy scenariusz - ex aeuqo Alice Rohrwacher za film "Lazzaro Felice" oraz Nader Saeivar i Jafarowi Panahi za film "3 Faces"
Nagroda specjalna - Jean-Luc Godard za film "Le livre d'image"
Nagroda jury - "Capharnaum" w reżyserii Nadine Labaki
Złota Kamera - film "Girl" Lukasa Donta
Złota Palma 2018 - film krótkometrażowy "All these Creatures" Charlesa Williamsa
Grand Prix Festiwalu w Cannes 2018 - Spike Lee za film "BlacKkKlansman"

Typowana na jednego z najpoważniejszych kandydatów do laurów 71. edycji festiwalu w Cannes, „Zimna wojna” została zwycięzcą w kategorii Najlepsza Reżyseria. Statuetkę z rąk jury, pod przewodnictwem Cate Blanchett, otrzymał twórca filmu – Paweł Pawlikowski. To kolejne prestiżowe wyróżnienie na koncie laureata Oscara za film „Ida”.

Nagroda dla reżysera „Zimnej wojny” nie powinna i nie może być zaskoczeniem. Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem, z miejsca została okrzyknięta sensacją festiwalu w Cannes. Już pierwszy jej pokaz wzbudził ogromną euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji.

„Ten owacyjnie przyjęty przebój festiwalu w Cannes ma w sobie echa La La Land” – mogliśmy przeczytać na łamach The Economist. „Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada” – podkreślał Leslie Felperin z The Hollywood Reporter. Nagrodzona Złotą Palmą „Zimna wojna” trafi do polskich kin 8 czerwca.

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.
(własne,org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy